Plan wycieczki jest następujący: jedziemy malowniczą trasą biegnąca w Dolinie Wisły. Długość 84km w jedną stronę. Planujemy powrót pociągiem.  Trasa w znaczniej części pokrywa się z Wiślaną Trasą Rowerową (WTR) po wschodniej stronie Wisły. Wycieczkę rozpoczynamy przy ul. Kamiennej w Bydgoszczy, jadąc drogami rowerowymi i ulicami o umiarkowanym natężeniu ruchu docieramy do mostu na Wiśle w Fordonie. Przemierzamy park w Ostromecku mijając pałac, dalej szosą z górki obok rozlewni wody mineralnej. Dalej przez wsie docieramy do Czarże, gdzie można w niewielkim sklepie uzupełnić prowiant. Poruszamy się drogami gruntowymi i szosą mijając co chwilę bocianie gniazda.

Całkowity dystans: 84.01 km
Wyskokość podjazdów: 693 m
Pobieranie

FHD0098

Jadąc dalej Doliną Wisły docieramy do podnóża Rezerwatu Zbocza Płutowskie. Następnie wspinamy się na szosowy podjazd u podnóża Starogrodu. Nie odbijamy na skrzyżowaniu w prawo i nie podziwiamy pięknego widoku ze szczytu skarpy, lecz jedziemy w lewo bo drogi sporo mamy przed sobą 🙂 Mimo wszystko warto nadrobić niewielki fragment trasy i zobaczyć ten widok. Choć u celu podróży widok będzie jeszcze cudniejszy.

Po pokonaniu długiego podjazdu (różnica poziomów ok 90 m) docieramy do miejscowości Kałdus. Kilka kilometród dalej czeka nas zjazd i kolejny podjazd w samym już Chełmnie. Warto to miasteczko zwiedzić nieco i zatrzymać się na pysznego hamburgera na rynku, nie zrażając się czasem jego przygotowania.

Rynek w Chełmnie

Rynek w Chełmnie i ekipa amerykanów przy okazji ćwiczeń „Anakonda16” prezentuje sprzęt

Ruszamy jednak dalej, bo celem nie jest Chełmno, choć z powodzeniem mogło by być. Zjeżdżamy w dół ze skarpy na której położone jest Chełmno.  Przebijamy się ostrożnie przez ruchliwą drogę krajową nr 91. Dalej jedziemy przez pola, wsie i łąki. Fragment trasy ma drogę rowerową, którą można jechać… uważając na niekiedy parkujące na niej samochody (sic!). Po kilkudziesięciu kilometrach docieramy do autostrady A1, pod którą bez problemu przejedziemy spokojną szosą.

W tle mleczne krowy a za nimi autostrada A1

W tle mleczne krowy a za nimi autostrada A1

Dalej docieramy do urokliwych stawów, przy których niejasne oznakowanie WTR może nas zastanawiać. W momencie dotarcia do skarpy skręcamy w prawo, nie kombinując jak na śladzie GPS 🙂 Tym sposobem jesteśmy w Grudziądzu! Jedziemy ul. Konstytucji 3 Maja. Początkowo próbując drogą rowerową, która nagle znika, pozostaje więc szosa. W Grudziądzu drogi rowerowe potrafią mocno zaskakiwać, czasem na środku spotkać można barierki, czasem schody, a niekiedy…. piękny wzorcowy asfalt.  Chcąc uniknąć zaskoczenia, staramy się jechać jezdnią tam gdzie przepisy na to pozwalają.

Schody na drodze rowerowej?

Schody na drodze rowerowej?

Droga rowerowa wzdłuż Wisły

Droga rowerowa wzdłuż Wisły

Jedną z najciekawszych atrakcji jest Góra Zamkowa i zlokalizowana na niej wieża widokowa, będąca zrekonstruowaną częścią dawnego zamku. Wieżę widokową i ruiny zamku można zwiedzić bezpłatnie.

Zrekonstruowany zamek

Zrekonstruowany zamek

Widok z wieży na Górze Zamkowej w Grudziadzu

Widok z wieży na Górze Zamkowej w Grudziądzu

Interesująca wydaje się także Twierdza Grudziądz (Cytadela), jednak jej zwiedzanie jest możliwe tylko w określonym czasie i warunkach, nam się to nie udało.  W okolicy starego miasta można było spotkać wśród zabytków podchmielone osoby „starające zwrócić na siebie uwagę”, co było dość zaskakujacym kontrastem dla wiekowych murów i pięknych widoków. Mimo to warto zwiedzić całą starą część Grudziądza, gdyż robi wrażenie.

Powrót z Grudziądza możliwy jest pociągiem z rowerem, nam się udał bez komplikacji. W szczycie sezonu warto jednak upewnić się, że rowerów w pociągu nie będzie zbyt wiele, gdyż ograniczenia przewoźników mogą sprawić kłopot. Koszt przewozu roweru w Przewozach Regionalnych to ok 7 zł, w pociągach Arriva, gdy trafimy na promocje 1 zł. W Intercity bywają z rowerami większe kłopoty, gdyż wiele pociągów wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc a ilość rowerów jest mocno ograniczona.

 

FHD0124 FHD0127 FHD0144 FHD0148 FHD0161 FHD0168 FHD0203 FHD0209 FHD0242 FHD0247 FHD0263 FHD0298 FHD0340 FHD0361 FHD0383 FHD0401 FHD0404 FHD0412 FHD0429 FHD0432 FHD0462 FHD0490 FHD0502 FHD0504 FHD0506 FHD0507 FHD0509 FHD0523 FHD0528

Wieża na Górze Zamkowej

Wieża na Górze Zamkowej

Wieża na Górze Zamkowej

Wieża na Górze Zamkowej

Góra Zamkowa

Góra Zamkowa

Droga rowerowa w Grudziądzu - barierki na środku?

Droga rowerowa w Grudziądzu – barierki na środku?

Droga rowerowa w Grudziądzu .. prosto w trawnik

Droga rowerowa w Grudziądzu .. prosto w trawnik

Droga rowerowa w Grudziądzu

Droga rowerowa w Grudziądzu

Kasa biletowa na dworcu w Grudziądzu

Kasa biletowa na dworcu w Grudziądzu

Schody na dworcu kolejowym w Grudziądzu

Schody na dworcu kolejowym w Grudziądzu. Rower zatem bierzemy na plecy. 🙂