Rower przedłużeniem linii kolejowej

Społecznośći

Z badań ruchu rowerowego wynika, że większość podróży na terenie miasta jest krótsza niż 5km. Oznacza to tyle, że jeśli wróciłeś właśnie z pracy lub szkoły to prawdopodobnie jechałeś do niej mniej niż 5km. Jeśli jest inaczej, jesteś w mniejszości.

Z tej banalnej danej statysytcznej wynika bardzo wiele. Okazuje się bowiem, że większość podróży można odbyć rowerem.  Co z pozostałymi? Tu pojawiają się dodatkowe opcje. Z reguły dłuższe podróże odbywają się na odcinkach, które są obsługiwane przez linie kolejowe, metro lub SKM. Niewiele jednak osób ma blisko do przystanku, pojawia się więc problem – jak pokonać brakującą drogę z domu do przystanku i z przystanku do pracy?

Można oczywiście przejść pieszo, jednak jeśli to ponad kilometr może być zbyt czasochłonne. Można dojechać rowerem. Istnieją przecież systemy Park&Ride – dojeżdżamy do przystanku, przypinamy rower, wsiadamy do kolejki itp wysiadamy … no właśnie, wysiadamy w pewnej odległości od pracy. Lepiej było by zabrać rower ze sobą lub skorzystać z sieci wypożyczalni rowerów (rower miejski). Podróżując samochodem jest trudniej i przestaje się opłacać – dojeżdżamy do dworca, pozostawiamy samochód na parkingu który jest zwykle płatny, przesiadka do kolei jest nadal możliwa, jednak pokonanie drugiego krótkiego odcinka z dworca do pracy nie jest optymalna.

Dlatego właśnie rower jest doskonałym przedłużeniem linii kolejowej – pozwala na pokonanie krótkich kilkukilometrowych odległości, zwiększając znacząco zasięg kolei. Paradoksalnie okazuje się, że wąskim gardłem tego rozwiązania jest sama kolej, która uniemożliwia przewiezienie rowerów w ilości jaka mogła by się pojawić. Pojawia się błędne koło – kolej nie zwiększa możliwości, zmniejsza się  więc zainteresowanie takim środkiem transportu łączonego.  Efektem jest zwiększenie ilości podróży odbywanych samochodem osobowym – wszyscy na tym tracą, właściciele samochodów ponoszą niepotrzebnie większe koszty, linie kolejowe tracą pasażerów stając się nierentowne. Efektem nierentowności jest likwidacja połączeń czyli ucinanie gałęzi na której siedzi kolej.

Co można zrobić? Zwiększać możliwości łączenia środków transportu, które się doskonale uzupełniają. Każdy ze środków transportu ma swoje zalety i wady, łącząc je w jeden zyskujemy wspólne zalety pozbywając się poszczególnych wad. Warto mieć świadomość tych wspaniałych możliwości, dzięki którym miasto w którym żyjemy będzie przyjazne a poruszanie po nim optymalne.