Po wielu dyskusjach Zespołu do spraw polityki rowerowej Miasta Bydgoszczy z urzędnikami powstała oficjalna mapa lokalizacji stacji roweru miejskiego, który w roku 2015 ma ruszyć w Bydgoszczy. Rozmieszczenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by połączyć możliwie wiele celów podróży, przy jednoczesnym zachowaniu odległości umożliwiającej bezpłatne poruszanie się wypożyczonym rowerem – zgodnie z założeniem pierwsze 20 minut ma być bezpłatne.

Wspomniana sieć wypożyczalni ma ruszyć na wiosnę 2015 roku. Obecnie funkcjonują już inne samodzielne wypożyczalnie rowerów. Funkcjonują one jednak sezonowo i dysponują niewielką ilością rowerów. Zastosowanie ich jest bardziej turystyczne, jednak warto o nich wspomnieć.

Na Bydgoskim Forum Rowerowym trwa dyskusja na temat sensowności funkcjonowania sieci roweru miejskiego na obecnym etapie rozwoju miasta. Słychać opinie, że  Bydgoszcz nie posiada odpowiednio rozwiniętej infrastruktury rowerowej by taka wypożyczalnia mogła sprawnie funkcjonować.

Uzupełnienie

System roweru miejskiego ma zostać uruchamiany w etapach. W kolejnych latach system ma być rozszerzany także o stacje w Fordonie i gminach ościennych.

Cennik

do 20 minut – 0 zł
20 do 60 minut – 1 zł
60 do 120 minut – 4 zł
120 do 180 minut – 6 zł
każda następna godzina – 7 zł

Jak zacząć jeździć?

Aby rozpocząć należy się zarejestrować poprzez komputer lub smartfona i wpłacić minimum 10zł na swoje konto w serwisie. Kwota ta będzie dostępna wykorzystania na kolejne wypożyczenia i nie podlega zwrotowi. Po rejestracji otrzymasz login i PIN, który możesz użyć w jednej ze stacji roweru do wypożyczenia. Wypożyczasz, jeździsz, oddajesz w dowolnej stacji – jeśli zmieścisz się w 20 minutach, jeździsz za darmo. Jeśli dłużej – z twojego konta w systemie pobierana jest opłata.