Zainteresowanie rowerami rośnie a w raz z nim ilość potencjalnych ofiar kradzieży. Złodzieje także chcą zarobić, bo widzą, że ludzie kupują rowery, często wydając na nie całkiem spore pieniądze. Jest zatem grunt na, którym mogą zarobić. Warto sprawdzać co kupujemy, aby nie wspierać tego procederu. Ważne jest także aby się dobrze zabezpieczyć, szczególnie jeśli posiadany rower jest dla nas cenny. Im droższy rower tym solidniejsze (i droższe) powinno być zapięcie.

Złote rady

1. Zapinaj solidnym zapięciem. Używaj dobrej jakości U-locka lub grubego hartowanego łańcucha (wystrzegaj się linek!)

2. Zapinaj zawsze koło i ramę do stojaka jednocześnie

3. Nie zostawiaj cennego roweru w piwnicy w garażu, komórce lub na korytarzu. Jeśli posiadasz na prawdę bardzo cenny rower. Trzymaj go w domu. Jeśli musisz przechowywać rower w garażu, komórce czy piwnicy – przypnij go grubym stalowym łańcuchem.

4. Nie zostawiaj cennego roweru na balkonie gdy mieszkasz na parterze lub ostatnim piętrze. Znane są przypadki gdy złodzieje dostają się na balkon i kradną rower. Mogą to łatwo zrobić jeśli mieszkasz na pierwszym lub ostatnim piętrze. Jeśli koniecznie musisz przechowywać rower na balkonie, użyj grubego hartowanego łańcucha i przypnij rower za koło i ramę do barierki balkonu.

5. Przypinaj do solidnych stojaków, grubych stalowych barierek, słupów, znaków. Unikaj drewna, siatki oraz wszelkich elementów, które można przeciąć. Pamiętaj, że to do czego przypinasz rower powinno być tak samo solidne jak Twoje zapięcie.

 

Jakie zapięcia są solidne?

Wybierając zapięcie NIE sugerujemy się marką, ceną i masą. Sugerujemy się materiałem (hartowana stal), grubością (im grubiej tym lepiej) oraz sposobem wykonania (kłódka szeklowa, łańcuch, płaskowniki). Na zapięcie powinniśmy wydać ok 10% ceny posiadanego roweru. Jest to związane z faktem, iż droższy rower jest bardziej łakomym kąskiem dla złodziei i są oni gotowi poświęcić więcej wysiłku w jego zdobycie – Twoim kosztem.
Pamiętaj, że nie ma zapięcia, którego nie da się przełamać. Im na większe ryzyko twoja własność jest narażona, tym lepsze (i niestety droższe) zapięcie powinieneś użyć. W skrajnych przypadkach nawet kilka.
Zebrałem wiarygodne opinie i niezależne testy. W wyniku udało się stworzyć ranking kilku zapięć rowerowych, które ze spokojnym sumieniem można polecić.

U-lock ABUS Granit – ok 400zł

Abus Granit

Abus Granit

Zapięcie typu kłódka szeklowa (u-lock) wykonane z utwardzanej stali o grubości 13 mm. Długość podkowy to 23 cm, pozwala na zapięcie ramy i koła do stojaka rowerowego dobrej jakości a także stalowej bramy, słupa itp. Dość ciężkie zapięcie (1,6kg), jednak bardzo solidne i bardzo trudne do przecięcia. Pewną wadą zapięcia jest cena (porównaj ceny), którą rekompensuje wysoka jakość wykonania i poziom trudności w pokonaniu zabezpieczenia. Są też nieco tańsze wersje (zobacz). Kupując u-locka warto wybrać wersję, wraz z mocowaniem na ramę – taki uchwyt ułatwia znacząco przewożenie zapięcia na rowerze. 

Łańcuch Kryptonite New York Chain – ok 400zł

kryptonite-lancuch-rowerowy

Kryptonite New York Chain

Gruby hartowany łańcuch z utwardzonej stali o grubości 1cm.  Z zapięciem dostarczona jest kłódka, także z utwardzonej stali. Kłódka w tym zestawie stanowi najsłabszy element i wymieniając ją na lepszą można podnieść bezpieczeństwo zapięcia. Łańcuch zabezpieczony płóciennym oplotem, aby nie zarysować ramy. Zapięcie można transportować owijając wokół ramy lub zapinając w pasie (jak pasek). Długość łańcucha pozwala na swobodne zapięcie ramy i koła roweru do wielu różnych stojaków. Zapięcie ma dwie wady – cenę (ok 400zł) i masę, która wynosi prawie 4 kg. W związku z masą, nadaje się do stacjonarnego zabezpieczania roweru np na balkonie lub piwnicy.

U-lock Kryptonite Evolution – ok 180zł

kryptonite-zapiecie-evolution-series-4-u-lock

Kryptonite Evolution

Popularny u-lock (kłódka szeklowa) firmy Kryptonite. Wykonany z utwardzanej stali o grubości 14mm. Długość podkowy to 22,9 mm. Pozwala na zapięcie koła i ramy roweru do dobrej jakości stojaków rowerowych typu „odwrócone U” a także bram, krat i słupów. Zapięcie posiada tylko jeden rygiel i stanowi podstawowe zabezpieczenie skuteczne przeciw próbom przecięcia popularnymi narzędziami ręcznymi. To zabezpieczenie można kupić już za 180 zł (znajdź najtańsze), zalecane do rowerów o wartości poniżej 1800  zł.

Abus Bordo – od 200 do 500zł w zależności od wersji

abus-bordo-granit-x-plus-basta-laset

Abus Bordo

Abus Bordo to nietypowy format zapięcia. Nieco zbliżony funkcjonalnie do łańcucha, jednak nie jest to łańcuch. Stalowe płaskowniki o grubości 5mm, wykonane z utwardzanej stali połączone ze sobą mocnymi nitami. Zaletą zapięcia jest możliwość złożenia go podobnie jak miarę stolarską, dzięki czemu zajmuje bardzo mało miejsca a jednocześnie daje dużą elastyczność podczas zapinania.

Do zapięcia dołączono pokrowiec, ułatwiający transport i mocowanie do ramy roweru. Mimo swojej nietypowej konstrukcji zapięcie jest wytrzymałe i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Podobne zapięcia innych firm, w których zastosowano mniejszą grubość stali niestety dość łatwo sforsować. Kupując zapięcie tego typu, warto więc zwrócić uwagę na grubość (min. 4mm litej stali) i materiał – powinna to być wysokiej jakości hartowana (utwardzana) stal.  Długość zapięcia wynosi 90cm. Dostępne są też inne długości. Masa jest na bardzo dobrym poziomie: ok 1,2kg (90cm) – w zależności od wersji (zobacz ceny). Zapięcie polecane do rowerów o wartości do 2000 zł. Krótsze wersje są nieco bardziej odporne na próby zniszczenia, choć trudniejsze do zapięcia.

OnGuard Pitbull – ok 120 zł

ulock-pitbull-onguard

OnGuard Pitbull

Zapięcie firmy OnGuard (dawniej Magnum) w postaci solidnej podkowy. Dość ekonomiczne na tle innych firm, zapięcie typu u-lock (kłódka szeklowa). Efektowny wygląd zwraca uwagę na solidność zabezpieczenia. Wykonane z grubego pręta stalowego wzmacnianego w procesie hartowania. Cena zapięcia to ok 120zł (ceny). Zalecane do rowerów o wartości do 2000zł.

Kryptonite New York Legend – ok 500zł

 Zapięcie rowerowe Kryptonite New York Legend Chain


Zapięcie rowerowe Kryptonite New York Legend Chain 90 cm

Jedno z najmocniejszych zapięć dostępnych na rynku. Wysoka cena idzie w parze z solidnością wykonania i jakością użytych materiałów. Ogniwa łańcucha wykonano z potrójnie utwardzanej stali o grubości 1,5 cm. Zalecane do rowerów o wartości do 5000 zł. Warto uzupełnić zapięcie innymi, które uniemożliwią demontaż cennych komponentów naszego pojazdu. Wadą zapięcia oprócz ceny (zobacz ceny) jest ciężar – 4,3 kg.

Inne zapięcia?

Oczywiście to tylko niektóre z dobrej jakości zapięć, jednak powyżej wymienione, z całą pewnością będą dużym problemem dla przeciętnego złodzieja. Nie ma zapięcia, którego się nie da przeciąć, jednak te które polecam wymagają dużo czasu aby zostały pokonane lub użycia naprawdę zaawansowanych narzędzi, których przeciętny złodziej z pewnością nie posiada.  Jest wiele innych zapięć, których stosowanie wiąże się z dużym ryzykiem (np, stalowych linek) i na ich temat dosłownie brak mi słów, dlatego o nich nawet nie wspomnę.

Testy zapięć rowerowych

Na koniec kilka filmów z testów, dzięki którym sami zauważycie różnicę między trudnością w pokonaniu różnej jakości zapięć.