Bydgoscy działacze rowerowi, przekazali kandydatom na stanowisko Prezydenta Miasta Bydgoszczy pytania, związane z przyszłością Bydgoszczy w kwestii zrównoważonego transportu i rowerów.

Marek Gralik – kandydat na prezydenta Bydgoszczy odpowiedział na pytania bydgoskich rowerzystów.

Czy według Pana po Bydgoszczy można szybko, wygodnie i bezpiecznie poruszać się rowerem?

Z każdym rokiem można szybciej, wygodniej i bezpieczniej.

Czy jest Pan zadowolony z infrastruktury rowerowej w naszym mieście?

Jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu, ale wraz ze wzrostem korzystania z rowerów ta infrastruktura powinna być poprawiana.

Czy według Pana, rower może stanowić realną alternatywę dla innych środków transportu w Bydgoszczy?

Nie wiem, co kryje się pod słowami „realna alternatywa”. Jeśli oznaczają one zastąpienie samochodów osobowych, autobusów i tramwajów przez rowery, to nie.

Które z miejskich środków transportu uważa Pan za najbardziej priorytetowe: samochody osobowe, rowery, komunikacja autobusowa, komunikacja tramwajowa, komunikacja piesza?

Komunikacja autobusowa i tramwajowa.

Czy opinia rowerzystów powinna być brana pod uwagę, przy tworzeniu infrastruktury rowerowej? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Tak, pod warunkiem, że jest wypowiadana jednym głosem. Wiarygodni dla środowiska rowerzystów przedstawiciele powinni brać udział w konsultacjach już na etapie tworzenia koncepcji budowy drogi lub chodnika.

Czy uważa Pan, że wzrost ruchu rowerowego w Bydgoszczy przyniesie Bydgoszczy korzyści?

Jeżeli podróżujący przesiądą się z samochodów na rowery, to tak. Jednakże pod warunkiem, że podróż będzie bezpieczna.

Czy zamierza Pan podejmować działania, mające na celu zwiększenie udziału ruchu rowerowego w podróżach na terenie Bydgoszczy? Jeśli tak, jakie to będą działania?

Konieczne jest przyjęcie spójnego wieloletniego planu rozwoju ruchu rowerowego w mieście. Plan powinien skupić się przede wszystkim na zapewnieniu ciągłości tras, poprawie bezpieczeństwa na już wybudowanych odcinkach i likwidacji istniejących jeszcze substandardów.

Czy zamierza Pan korzystać z doświadczeń innych miast w zakresie tworzenia infrastruktury rowerowej? Jeśli tak to które miasta są wg Pana dobrym wzorcem?

Zawsze powinno się korzystać z doświadczeń innych, zarówno tych dobrych, by je naśladować jak i tych złych, by ich unikać. Wzorem są Amsterdam i Kopenhaga.

Ile pieniędzy z budżetu miasta powinno być inwestowane w infrastrukturę rowerową?

W skali roku, nie mniej niż obecnie. Ale wraz z budową nowych dróg, a przecież są planowane, będzie zwiększana także nowa infrastruktura rowerowa. Zatem, i środków na nią z roku na rok będzie przybywać.

W jaki sposób powinno się rozwiązywać problemy rowerzystów w mieście?

Najpierw trzeba je poznać i uznać, że to co jest przedstawiane jest problemem. Rozwiązanie problemu następuje tylko wtedy gdy nie rodzi nowych i zarazem jest akceptowalne przez tych, którzy problem zgłosili.

Czy porusza się Pan rowerem po Bydgoszczy?

Nie.

 

Powyższe odpowiedzi są wyłącznie wypowiedziami kandydata i nie odzwierciedlają opinii redakcji rowerowanie.com, a nawet mogą być z nimi sprzeczne. Interpretacja i komentarze udzielonych odpowiedzi należą do czytelników. Redakcja rowerowanie.com nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone komentarze i ostrzega, że autorzy komentarzy naruszających prawo lub zasady współżycia społecznego mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej.