Wiele osób zadaje sobie pytanie, co można zrobić by jechać szybciej. Oczywiście pierwsza odpowiedź jaka przychodzi do głowy to – szybciej pedałować. Jednak prędkość roweru, nie zależy tylko od siły z jaką naciskamy na pedały. Zależy też od sprzętu, więc każdy rower można przyspieszyć. 

Z podstaw fizyki z pewnością pamiętasz, że prędkość zależy od wypadkowej siły. Im większa siła pchająca rower do przodu tym rower szybszy. Jednak jest też druga siła, a właściwe wiele sił, które hamują rower i powodują, że staje się wolniejszy. 

Im mniejsza siła hamująca, tym rower szybszy. Co jednak składa się na tę siłę i jakie komponenty naszego wspaniałego pojazdu mają największy na nią wpływ? Wymienię od najistotnejszych:

Opony

Szerokość i bieżnik opon ma duży wpływ na tzw opory toczenia. W przypadku jeśli rower porusza się głownie po asfalce i twardych drogach opony są tym szybsze im są węższe. Mniej wystający bieżnik w środkowej części – opona szybsza. 

Koła

Koło jest głownym elementem mającym wpływ na jakość jazdy. Im lżejsze koła tym rower szybciej nabiera prędkości. Zatem na prędkość roweru mają wpływ takie elementy koła (oraz ich masa) jak: opona, obręcz, szprychy – im lżej tym szybciej.

Geometria ramy

Sposób w jaki jedziemy na rowerze ma duży wpływ na opory powietrza, które grają niebagatelną rolę w hamowaniu naszego poruszania się. Dodatkowym czynnikiem jest kąt nacisku na pedały. Jeśli jesteśmy lekko pochyleni do przodu, kąt ten pozwala osiągnąć większą moc. Zatem pochylona do przodu sylwetka pozwala pedałować silniej i stwarza mniejsze opory dla wiatru. 

Część rowerów np miejskich nie pozwala na wygodne pochylenie się do przodu podczas jazdy, co ogranicza ich prędkość. Rowery szosowe natomiast są projektowane w sposób powodujący, że właściwie nie można na nich jechać inaczej niż pochylając się do przodu – nie jest to przypadek. 

 Jak naprościej zmienić geometrię ramy? 

Zmieniając wysunięcie siodełka można wydłużyć nieco odległość, między kierownicą a siedzeniem i zwiększyć pochylenie rowerzysty podczas jazdy. Dodatkowo można wymienić mostek, czyli część łączącą kierownicę z przednim widelcem i kołem – dłuższy, szybszy (zwykle).

Ciężar całkowity

Masa kół ma ogromy wpływ na dynamikę przyspieszania i tym samym na prędkość jazdy. Jednak masa samego roweru, ma ten wpływ także. Choć nie jest on tak znaczący jak masa kół. Lżejszy rower, to szybszy rower 🙂 

Pedały

Można się zastanawiać jaki wpływ mogą mieć pedały na szybkość roweru. Faktycznie jest to pewien wyjątek. Pedałując na rowerze naciskamy pedały używając tylko części mięśni nóg, Są to jedne z najsilniejszych mięśni jakie posiadamy, jednak można tę siłę lepiej wykorzystać. Istotną kwestią jest sposób pedałowania – optymalna wysokość siodełka pozwala lepiej wykorzystać moc jaką dają nasze mięśnie. Jak to ustawić? Sposób jest prosty, siadamy normalnie na siodełku, kładziemy nogę na pedale, tak aby naciskać go piętą. Obniżamy tak naciskany pedał do samego dołu. Jeśli mamy w takiej pozycji nogę wyprostowaną i jesteśmy w stanie siedzieć na siodełku – to jest pozycja optymalna. Jeśli jest inaczej, warto podwyższyć (lub obniżyć) siodełko. Zwykle początkujący, mają zbyt nisko siodełko i nie prostują w pełni nóg podczas jazdy – w ten sposób nie wykorzystują pełni siły jaką mają w nogach, jednocześnie obciążając nadmiernie kolana. 

To jednak nie koniec możliwości przyspieszania działania roweru poprzez pedały. Pedały zatrzaskowe (np SPD) pozwalają lepiej wykorzystać mięśnie nóg i pedałować z większą mocą, płynniej i tym samym szybciej. Dlatego zmiana pedałów na zatrzaskowe, pozwala na przyspieszenie roweru. Oczywiście, wymaga to nabrania wprawy, ale warto.

Łańcuch

Jak nie posmarujesz to nie pojedziesz – na tym zdaniu można by zakończyć opowieść o łańcuchu. Brudny lub suchy łańcuch będzie generował opory, które hamują nasz rower. Opory te niekiedy można usłyszeć – jest to charakterystyczne popiskiwanie podczas jazdy. Łańcuch należy czyścić i smarować – olejem do łańcucha. Tylko w ten sposób będzie pracował gładko, płynnie i przyspieszy nasz rower.

Kolor 😉

Podobno czerwone rowery są szybsze, choć fizycy nadal się nad tym spierają 😉

Jeśli znasz inne sposoby na przyspieszenie roweru podziel się w komentarzu.

PS. Dziękuję za konstruktywną krytykę. To dzięki Wam ten tekst staje się lepszy 🙂

Thule Cup w Myślęcinku

Thule Cup w Myślęcinku