Masa Krytyczna to przejazd rowerowy ulicami miasta. Celem przejazdu jest zamanifestowanie obecności rowerzystów na ulicach i zwrócenie uwagi władz miasta i innych uczestników ruchu drogowego, na fakt, że rowerzystów jest na prawdę wielu a rower to doskonały środek transportu. Po za podstawowym celem, Masy Krytyczne mają niekiedy dodatkowy temat związany z jakimś wydarzeniem, akcją lub świętem.
Przejazd często jest połączony z muzyką, zabawą i może poprawić uczestnikom humor.

W przejeździe może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek i płeć. Przejazd odbywa się najczęściej w ostatni piątek miesiąca – raz w miesiącu.
Tempo przejazdu jest spokojne a trasa krótka. Dobór trasy jak i tempa jest podyktowany tym by każdy bez względu na wiek czy stan zdrowia mógł w przejeździe uczestniczyć.

Nazwa Masa Krytyczna pochodzi od zasady działania przejazdu. Masa Krytyczna to minimalna ilość rowerzystów zebrana w jednym miejscu i czasie, która powoduje, że kolejne osoby dołączają samorzutnie – podobnie jak w przypadku atomowej masy krytycznej następuje reakcja łańcuchowa, będąca w przypadku rowerowej masy krytycznej także swego rodzaju grą słów.

Bydgoska Masa Krytyczna