Celem wycieczki jest ścieżka dydaktyczna nad potokiem Rudna w Puszczy Bydgoskiej. Ruszamy z Bydgoszczy jadąc początkowo ul. Dąbrowa aż do obwodnicy. Ścieżka dydatkyczna rozpoczyna się przy źródle potoku Rudna, który odwadnia trzy stawy utworzone w skutek spiętrzenia wody. Oprócz stawów można u celu zobaczyć las bagienny oraz źródła i wysięki zasilające ciek wodny (Źródliska). Trasa w jednym z wariantów wiedzie także przez rezerwat „Łażyn”. Całkowita długość trasy to 41 km w dwie strony.

Total distance: 40.59 km
Total climbing: 852 m
Download file: rudy-soleckujawski11.gpx

W pobliżu przebiegają dwa szlaki turystyczne: czarny „Komputerków” i żółty „Puszczański”. Obydwa doprowadzą nas do Bydgoszczy (o ile pojedziemy we właściwą stronę ;))

Okoliczny teren jest bardzo unikatowy i urokliwy, więc warto zachować w takim stanie.

 

rudy-soleckujawski10

rudy-soleckujawski6

Na tablicach informacyjnych rozlokowanych wzdłuż ścieżki można przeczytać:

„Lasy Nadleśnictwa Solec Kujawski .cierpią* na notoryczny brak wody. zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych, jak i w postaci zbiorników wodnych. A przecież woda to życie.”

„Tereny przy zbiornikach wodnych obfitują w bujniejszą roślinność oraz są chętnie zamieszkiwane przez liczne gatunki zwierząt, od niezliczonej ilości owadów, poprzez gady (zaskrobce), płazy (żaby. ropuchy traszki), ptaki (kaczki, łabędzie) i kortcząc na ssakach (wydry, piżmaki, bobry). Zbiorniki wodne stanowią naturalne wodopoje dla okolicznej zwierzyny.”

Dodatkowe informacje: wikipedia.org, www.aktywnawies.pl

Trasa i fotografie dostępne są dzięki chonarower.pl


Aktualizacja:

Trasa alternatywna, z nieco lepszą nawierzchnią – dla rowerów trekingowych

Total distance: 13.7 km
Total climbing: 46 m
Download file: 2020-05-23_188855524_zrodliska.gpx