Jak zgłosić do naprawy drogę rowerową
Jedziesz drogą rowerową, wpadasz w dziurę, musisz się zatrzymać by wyminąć innego rowerzystę bo jest za ciasno, musisz zejść z roweru bo na trasie drogi rowerowej jest krawężnik. Możesz się przyzwyczaić, zaakceptować… albo zgłosić do naprawy.
Przepisy są po Twojej stronie
Jak każdy obywatel masz prawo wymagać by dziura została załatana, krawężnik obniżony, a przeszkoda stojąca Ci na drodze usunięta. Istnieją przepisy określające zasady budowy dróg rowerowych, których spełnienia możemy domagać się od urzędników. Możemy wymagać równej nawierzchni drogi rowerowej, wszelkie nierówności, dziury, uskoki lub krawężniki na drodze rowerowej nie mogą być większe niż 1 cm.
Kolejny przepis, daje nam prawo do domagania się usunięcia wszelkich przeszkód, które wystają lub ograniczają przestrzeń drogi rowerowej – wszelkie słupki, znaki, latarnie, krzaki, budki – najbliższa taka przeszkoda musi być oddalona od krawędzi drogi rowerowej o minimum 20 cm, jeśli jest bliżej jest to niezgodne z prawem i możemy się domagać naprawy. Podobnie przepis określa, że nic nie może wisieć nad głową niżej niż 2,5m od powierzchni drogi rowerowej (w czasie remontu min 2,2m).
Jest też przepis mówiący o szerokości drogi rowerowej, która nie może być mniejsza niż 1,5m. W przypadku dwukierunkowej 2m. W przypadku gdy po tej samej drodze chodzą piesi (niebieski znak z kreską poziomą) 2,5m. Zatem jeśli droga rowerowa jest węższa, jest to niezgodne z prawem i wymaga naprawy.
Do kogo wysłać?
Do właściciela terenu na którym jest droga, w dużym mieście najczęściej będzie to „Zarząd Dróg Miejskich„. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić właściciela terenu, można napisać do prezydenta, burmistrza lub wójta – on przekaże list do właściwej komórki, odpowiedzialnej za drogę (taki ma obowiązek).
Urzędnik nie może zignorować pisma wskazującego na jakiekolwiek odstępstwa lub łamanie prawa, jeśli tak się stanie można wystąpić nawet na drogę sądową.
To nie wszystkie przepisy, niektóre miasta uchwaliły własne Standardy budowy dróg rowerowych, które wprowadzają dodatkowe normy i przepisy uzupełniające wyżej wymienione. Jeśli nie wiesz czy twoje miasto przyjęło dodatkowe standardy, możesz o to zapytać pisząc list (lub e-mail) do miasta. Możesz poszukać takich standardów w internecie, możesz zapytać lokalną organizację rowerową.
Jak to napisać?
Najprościej wysłać e-mail. Można także zwykły papierowy list wysłany pocztą lub dostarczony osobiście do sekretariatu. Na początku listu podajemy swoje imię i nazwisko oraz adres. List (e-mail) NIE może być anonimowy. Niżej należy podać dane adresata: dyrektora zarządu dróg, prezydenta miasta, burmistrza lub innej osoby do której kierujemy pismo. Poniżej wpisujemy temat np „W sprawie drogi rowerowej przy ul. Iksińskiej”.
Następnie należy podać dokładną lokalizację miejsca w którym występuje usterka, można załączyć wyraźne zdjęcie. Warto podać przepis prawa na który się powołujemy. Pod zgłoszeniem należy się podpisać.
Więcej przykładów pism, można znaleźć na stronach www stowarzyszeń rowerowych np.:
- http://rowerowytorun.com.pl/korespondencja-rowerowego-torunia,40,l1.html
- http://masa.bydgoszcz.pl/stowarzyszenie/pisma
- http://www.bractworowerowe.ats.pl/pisma.html
Interesujący poradnik, w formie darmowego e-booka dla osób chcących poprawić drogi rowerowe i nie tylko, wydało Zielone Mazowsze. Polecamy (PDF 2MB).
W przypadku wątpliwości, zawsze można zwrócić się o pomoc do lokalnych organizacji rowerowych, pamiętając, że to organizacje społeczne, ludzie działających w nich nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę. Warto ich wyręczyć i starać się samodzielnie pisać pisma. Im więcej osób będzie monitować o rozwiązanie usterek, tym więcej usterek zostanie naprawionych. Warto aktywnie działać bo tylko tak można sprawić, by jazda po drogach rowerowych była przyjemna i bezpieczna. Jeśli uda Ci się naprawić drogę rowerową – satysfakcja gwarantowana 🙂
Jeśli chcesz się pochwalić nam efektami swoich działań – pisz w komentarzach, będziemy dumni, że nasz artykuł pomógł.
Macie jakieś doświadczenia z drogą sądową?
Otrzymałem pismo, w którym twierdzą, że moje uwagi poparte cytatami z odpowiedniego rozporządzenia na temat legalności umieszczania przycisków na przejazdach rowerowych jako detektorów są bezpodstawne.
Ile to kosztuje? Kto ponosi koszty postępowania w wypadku rozstrzygnięcia na niekorzyść lub na korzyść wnoszącego skargę?
Jest jakieś wsparcie zorganizowane?
Z drogą sądową (jeszcze) nie mamy doświadczeń, w kwestiach prawnych polecamy forumprawne.org gdzie można uzyskać darmową poradę prawników.
Koszty po wygranej sprawie zwykle ponosi pozwany.
Przyciski to ciężki temat. W całej Polsce jest z nimi problem.
Jednak w niektórych miastach udaje się je stosować z powodzeniem w nowych projektach:
http://zikit.krakow.pl/aktualnosci/3074-udane-testy-automatycznej-detekcji-dla-rowerzystow
http://www.tvn24.pl/lodz,69/radary-dla-rowerow-wykryja-rowerzyste-i-wlacza-zielone-swiatlo,367168.html
Więc okazuje się, że to może działać.
Co do wsparcia – można liczyć na pomoc organizacji „Miasta dla Rowerów”