Podróżują i zbierają w ten sposób na tandemy dla osób niewidomych. Marcin członek zespołu „W 80 rowerów dookoła Europy” przedstawił nam założenia akcji i opowiedział o niej.

w80rowerow_dookola_europy_grupa

Grupa „W 80 rowerów dookoła Europy” na wyprawie w Estonii. (fot. organizatora imprezy)

Skąd pomysł na organizacje tego typu działań? Dlaczego akurat rower?

Dlaczego rower? Bo to właśnie rower i jazda na nim daje mi poczucie niesamowitej wolności. Podróżowanie na rowerze to w mojej opinii najlepsza forma poznania nowych miejsc i spotkanie z przygodą.
Moja pierwsza dalsza podróż z rowerem miała miejsce kilka lat temu, kiedy to pojechałem z kolegą z Zakopanego do Rzymu.
Już wtedy zbieraliśmy pieniądze na rehabilitację chorej Nikoli. Ogólnie można powiedzieć, że podróżowanie to moja pasja i sposób na życie.  Dużo podróżowałem sam, ale w pewnym momencie dostrzegłem, że czegoś w tym brakuje… i brakowało drugiego człowieka.
Zacząłem organizować akcję „Rowerowe Środy w Zakopanem” – środowe wycieczki rowerowe dla turystów, również wspierające jakiś charytatywny cel (rehabilitację Nikoli). I tak z roku na rok to się powiększało i pojawiały się nowe inicjatywy związane z rowerem.

Skąd nazwa „w 80 rowerów dookoła europy” ? Co ona oznacza?

To jest nazwa, którą rzucił jeden z fanów na Facebook’u – spodobała się i tak już została. Świetnie się skomponowała, bo chcemy zachęcać maksymalną ilość ludzi do jeżdżenia na rowerze no i nasz cel… dotarcie do każdej stolicy w Europie z Polski na rowerze. Powstała ta nazwa bardziej na bazie skojarzenia z 80 dniami dookoła świata

Jakie projekty obecnie realizujecie?

Obecnie realizowanie projekty to:

80 Rowerów Dookoła Polski
 – weekendowe objechanie Polski dookoła. W tym roku objechaliśmy już odcinki Kraków – Tarnów – Rzeszów – Sandomierz – Lublin – Dęblin
– Warszawa – Małkinia – Białystok – Pisz – Olsztyn – Elbląg – Władysławowo.

80 Rowerów Dookoła Europy – zdobycie każdej europejskiej stolicy z Polski na rowerze. W roku 2012 akcja polegała na zrzeszeniu ludzi z całej Polski,
podzieleniu na grupki i gwieździste rozjechanie się do stolic. Udało się zrzeszyć ok. 40 osób. Ekipa w sumie dotarła do 23 stolic w Europie.
W tym roku powstała nowa formuła projektu. Coroczne organizowanie wyprawy do 4-5 stolic. I tak w tym roku zdobyliśmy Warszawę, Wilno, Rygę, Tallin i Helsinki.
W przyszłym roku będą to stolice: Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i być może jeszcze jakieś.

Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze – Projekt tandemowych wyjazdów rowerowych dla osób niewidomych i głuchoniewidomych. Grupa osób niepełnosprawnych dołączyła się i jeździ z nami, biorąc udział w w/w projektach. Na zakończenie planujemy zdobyć Amerykę Południową z tandemami

W roku 2012 rozpoczęliśmy organizację wakacyjnych wycieczek rowerowych dla młodzieży pod nazwą Poznajemy Swoją Małą Ojczyznę na Rowerze.
Cykl jednodniowych wycieczek dla dzieci mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z ich „małą ojczyzną”

W 80 rowerów dookola Europy - wyprawa

W 80 rowerów dookola Europy – wyprawa (fot. organizatora)

Ile już pokonaliście w sumie kilometrów od początku waszej działalności?

W tym roku pokonaliśmy 2500 tys. km. Wcześniej nie sumowaliśmy dystansów.

Jaki jest wasz cel? Jakie macie przesłanie dla świata?

Nasz cel to pokazanie świata innym. PODRÓŻUJEMY gdzie tylko chcemy i możemy    INSPIRUJEMY do bycia aktywnym:)  MOTYWUJEMY do działania ZARAŻAMY pasjami  TWORZYMY codzienność życia w drodze    ORGANIZUJEMY wyprawy    MARZYMY i pomagamy spełniać marzenia innym.
Nasze motto to: „Wszędzie jest blisko.. czasem tylko potrzeba na to więcej czasu”

Czy można się do Waszej wyprawy rowerowej przyłączyć? Jeśli tak to w jaki sposób? Jak można Wam pomóc?

Każdy może się dołączyć do naszych wypraw i wyjazdów. Warto śledzić naszą działalność na stronie www.80rowerow.pl lub na fanpage’uwww.facebook.com/80rowerow .  
Każda osoba zainteresowana dołączeniem do nas może się skontaktować drogą mailową: [email protected]

Jak nam można pomóc ?

Nasz cel do zakup 4 tandemów i zrealizowanie do końca rajdu dookoła Polski. Do tego potrzebujemy środków finansowych.
Dlatego poszukujemy sponsorów, darczyńców. Można wesprzeć naszą działalność za pomocą portalu SiePomaga, gdzie w kilka chwil można wesprzeć nas chociaż złotówką  – http://www.siepomaga.pl/f/80rowerow

Logo akcji "W 80 rowerów dookoła Europy"

Logo akcji „W 80 rowerów dookoła Europy”