Zmieniła się prawo, od tej pory jazda rowerem po spożyciu alkoholu będzie wykroczeniem a nie jak dotychczas przestępstwem. Zmniejszają się nieco konsekwencje karne jazdy rowerem po alkoholu.

Piwo to także alkohol

Piwo to także alkohol 😉  (fot,sxc.hu)

Nietrzeźwym rowerzystom grozić będzie kara aresztu od 5 do 30 dni lub kara grzywny od 50 do 5000 zł . (aktualizacja od 2015-04.16: 300-500zł, bez dodatkowych sankcji) Dodatkowo będzie mógł zostać w uzasadnionych okolicznościach zasądzony zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne, czyli zakaz jazdy rowerem i innymi pojazdami bez silnika na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Naruszenie tego zakazu będzie przestępstwem i grozić za to będzie nadal m.in. więzienie i inne bardzo dotkliwe konsekwencje.  Szczegółowe porównanie zmian prawnych, dostępne jest na stronie Miasta dla rowerów.

Do czasu nowelizacji, jazda rowerem w stanie nietrzeźwości była przestępstwem, a kara była (nadal jest) bardzo dotkliwa:  kary więzienia na okres maksymalnie roku, kary grzywny, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów (w tym samochodu). Efekt był taki, że więzienia zaczynały napełniać się przestępcami, których winą było nieodpowiedzialne zachowanie i jazda rowerem po zakrapianej alkoholem imprezie. Powodowali tym znaczne zagrożenie, głównie dla siebie samego, gdyż pijani rowerzyści w przeciwieństwie do pijanych kierowców mają problem by utrzymać równowagę i poruszać się do przodu. Potwierdzają to statystyki policji.

Mimo zmniejszenia kary za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu, nadal jest ona bardzo wysoka. Zalecamy jechać na weekendowe imprezowanie komunikacją miejską lub taksówką. Jeśli chcecie jechać rowerem, odpuście sobie lepiej alkohol lub zapakujcie rower do autobusu. Przypominamy, że stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu w 1dm wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub 0,5 promila we krwi, wiec może wystąpić niekiedy już po 1 piwie! Zwykle odczekanie po wypiciu 1 słabego piwa ok 2-3 godzin, powoduje spadek zawartości alkoholu do akceptowalnych wartości, jednak picie nawet najmniejszej ilości alkoholu i jazda rowerem jest bardzo ryzykowna.  Odradzamy, nie warto ryzykować.

Zmienione prawo zacznie obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw, do tej pory obowiązuje jeszcze stare, znacznie bardziej restrykcyjne.

Aktualizacja (16 kwietnia 2015)

Zmienił się taryfikator mandatów. Za jazdę rowerem pod wpływem alhoholu (>0,5”) mandat wynosi 500zł, za jazdę po spożyciu (0,2-0,5”)  trzeba się liczyć z mandatem w wysokości od 300 do 500zł.