Kierowcy, którzy zamienią 5 minut jazdy samochodem na 5 minut rowerem każdego dnia zmniejszają zauważalnie ryzyko chorób serca, cukrzycy i udarów – mówi raport z badań uniwersytetu Cambridge.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge obliczyli, że jeśli na rowerze odbywa się 10% wszystkich podróży, to około 2% ludzi osiągnie łącznie ponad 1 mln lat zdrowego życia. Badania uniwersytetu w Cambridge wykazują, że nawet stosunkowo niewielkie zmiany zachowań przyniosą ogromne efekty zdrowotne.

Przejazd rowerowy

Przejazd rowerowy ulicami miasta

Dowiedziono, że wystarczy 5 minut na rowerze dziennie by zauważyć 5% spadek chorób związanych z udarem, cukrzycą lub chorobami serca. Wystarczy 5 minut z 36 minut, których średnio dziennie ludzie spędzają w samochodach. Badanie zostało przeprowadzone przez uniwersyteckie centrum badań diety i aktywności.

British Cycling – organizacja odpowiedzialna za sporty rowerowe w Wielkiej Brytanii, na podstawie wyników badań opublikowała 10-punktowy manifest, aby zwiększyć wykorzystanie roweru w indywidualnym transporcie.

W 1970 roku, Holandia dokonała świadomego wyboru, postawiła na wygodę ludzi. Preferowanymi środkami transportu w mieście określiła rower i chodzenie pieszo. To nie przypadek, że Holandia jest również jednym z najzdrowszych i najszczęśliwszych narodów na świecie. Władze Wielkiej Brytanii powinny wreszcie uświadomić sobie, że jazda na rowerze jest rozwiązaniem wielu z głównych problemów, przed którymi stoi obecnie Wielka Brytania.- powiedział Chris Boardman doradca British Cycling.

Manifest wskazuje, że wielu Brytyjczyków nie zachęca do jazdy na rowerze słaba jakość infrastruktury dla rowerów i konieczność dzielenia drogi szybkiego ruchu z samochodami w szczególności ciężarowymi.

źródło: theguardian