Nadchodzi wiosna, gdy tylko stopnieją resztki śniegu na drogach pojawi się miliony rowerów. Ludzie poczują wiosnę i będą powszechnie korzystać z tego środka lokomocji jadąc do sklepu, do pracy, szkoły. Trzeba będzie rower przypiąć do stojaka, słupa, płotu. I tu pojawią się złodzieje, którzy będą szukać okazji do łatwego, choć niecnego i ryzykownego zarobku. Jak się zabezpieczyć? Co można zrobić oprócz zakupu porządnego zapięcia? Z odpowiedzią przychodzi Baza Rowerów – będąca zarówno krajowym rejestrem skradzionych rowerów jak i metodą na dodatkowe zabezpieczenie.

Kilka lat temu powstała BazaRowerow.pl, jednak z nieznanych przyczyn od dłuższego czasu nie funkcjonuje. Z odsieczą ruszyła jednak BazaRowerow.org. Prosta baza danych pozwalająca na szybką weryfikację, czy rower, który chcemy kupić nie pochodzi z kradzieży. Rejestracja roweru pozwala na (jak zapowiadają twórcy) uzyskanie w przyszłości certyfikatu autentyczności. Dodatkowo pozwala na łatwe zweryfikowanie, kto jest właścicielem roweru. Do rejestracji jednośladu wystarczy adres email i numer seryjny ramy. Po wprowadzeniu tych parametrów otrzymujemy email z linkiem weryfikacyjnym. Jedno kliknięcie i nasz rower znalazł się w bazie. Można to sprawdzić wpisując jego numer seryjny.

Ekran BazaRowerow.org - rejestr kradzionych rowerów

Co jeśli nam rower ukradną? Można łatwo zgłosić jego kradzież, osoba, która będzie miała zamiar zakupić używany rower, sprawdzając jego numer w bazie uzyska informacje, że rower jest kradziony i będzie mogła anonimowo powiadomić właściciela o trafieniu na ślad roweru. Znacząco zwiększa to szanse na odnalezienie roweru. Oczywiście nie zastąpi zgłoszenia kradzieży roweru na policji, która jest często niezbędna by odzyskać własność.

Warto także przed zakupem używanego sprzętu, sprawdzić w bazie czy przypadkiem nie pochodzi z kradzieży lub rozboju. Nikt z nas nie chce przecież wspierać bandytów i złodziei, gdyż każdy z nas może paść ich ofiarą.

Jakie są szanse odzyskania? Nie oszukujmy się, szanse na odzyskanie skradzionego roweru nie są duże, dlatego szczególnie mocno zalecamy stosować wysokiej jakości zapięcia rowerowe. Testy wykazują, że wszelkie stalowe linki nie nadają się do niczego, a jedynym solidym zabezpieczeniem jest dobrej jakości U-lock (tzw. kłódka szeklowa) lub stalowy hartowany łańcuch.