W związku z szerokością geograficzną na jakiej leży Polska, trzeba się liczyć z mniej sprzyjającą kolarzom porą roku jaką jest zima.

foto - mtbchallenge.com

Trening zimowy przynosi efekty w sezonie (foto – mtbchallenge.com)

Bez wątpienia, zawodnicy chcący mieć dobre wyniki w sezonie muszą trenować także zimą. Zima przespana na kanapie nie wpłynie pozytywnie na formę. Zima to także okres leczenia kontuzji i odpoczynku, ale z niczym nie można przesadzać, także z  odpoczywaniem. Warto więc także na tę chłodną porę roku ułożyć sobie kalendarz treningowy, bez względu na to czy celem jest zajęcie dobrego miejsca w lokalnym maratonie MTB, pierwsze miejsce w uphillu na Śnieżce czy podium w Sudety MTB Challenge. Wyniki nie przyjdą same, zima w Polsce jest długa, nie można jej przegapić.

Jakie są opcje? Najlepszą wydaje się wyjazd na zimę na Majorkę, Calpe lub innego kolarskiego kraju, gdzie temperatura jest zawsze letnia. Jest to jednak opcja bardzo droga, przez co zarezerwowana dla raczej dla zawodowców.

Trenażer

Amator może sprawić sobie trenażer. Potrzebne będzie sporo wytrwałości i samodyscypliny by trenować nie pokonując fizycznie ani kilometra. Dzięki animacji trasy i zaawansowanym możliwościom dołączonego do niektórych trenażerów oprogramowania treningi nie będą aż tak nudne. Cena dobrego trenażera wraz z oprogramowaniem to koszt 1600 – 2000 zł (tak, aż tyle kosztuje wysokiej jakości trenażer w komplecie z trasami na filmach), można taniej. Interesującym dodatkiem, do trenażera jest Zwift – abonament podobny jak za kablówkę.

Basen

Dobrą opcją jest także basen. Pozwala na zrównoważony trening i jest doskonałym uzupełnieniem roweru. Trening na basenie pozwoli na wzmocnienie mięśni pleców i poprawę wydolności oddechowej.

Basen dla kolarza

Basen dla kolarza (fot. sxc.hu)

Siłownia

Siłowna pozwoli na wzmocnienie mięśni używanych zwykle podczas jazdy rowerem. Jest okazją do wzmocnienia często zaniedbywanych przez kolarza mięśni.

Bieganie

Bieganie nie jest najlepszą opcją dla kolarza, jednak w porównaniu do przespania zimy bieganie jest błogosławieństwem. Podczas biegania pracują zupełnie inne mięśnie niż w przypadku pedałowania, więc nawet świetnie wytrenowany kolarz nie będzie dobrym biegaczem. Dlatego kolarz rozpoczynający bieganie powinien rozpoczynać od zera i stopniowo zwiększać dystans. Nie należy także zupełnie rezygnować z roweru – bieganie jest tylko uzupełnieniem, nie może być jedynym treningiem. Poprawi ogólną wydolność organizmu, ale tylko tyle.

Rower zimą

Jazda rowerem zimą jest dość uciążliwa ale jak najbardziej możliwa. Jazda rowerem po śniegu z pewnością pozwoli oprócz formy poprawić technikę jazdy. Szczególnie w przypadku treningów kolarzy górskich można pojechać do lasu i spróbować sił w trudnych warunkach.
W tego typu treningach także należy adoptować się stopniowo do warunków atmosferycznych, pozwoli to oprócz lepszej wydolności zaadoptować organizm do chłodu i zmniejszyć ryzyko przeziębień.

Bez względu na to jaki wynik osiągniemy w wyścigu czy maratonie będziemy mogli powiedzieć, że zima była przepracowana i nie była tylko straconym czasem.