Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy dużych miast cierpią z powodu zanieczyszczenia powietrza w swoim otoczeniu. Wpływ smogu na stan zdrowia ma istotne znaczenie i powoduje wiele chorób, a nawet zmniejsza poziom IQ. Chcąc zachować zdrowie, trzeba jednak być aktywnym fizycznie, nawet w przypadku mocno zanieczyszczonego otoczenia. Rozwiązaniem, może być przeprowadzka w bardziej przyjazne do życia otoczenie lub maska antysmogowa.
Otrzymaliśmy do testów maskę Respro Cinqro Flo Yellow. Maska jest przeznaczona dla rowerzystów i biegaczy przemierzających miasta wśród dymów i spalin. Czy warto ją stosować i czy ona naprawdę działa?

 

Unboxing

respro_img_6428_v1

Respro Cinqro Flo Yellow to dość wysoki model maski brytyjskiej firmy Respro. W komplecie znajdują się 2 filtry: Hepa-Type i kombinacyjny (Hepa-Type+DACC), zapewniające filtrowanie wdychanego powietrza. Maska przeznaczona jest do użycia w warunkach ciepłych jak i zimowych. Całość dostarczona w estetycznym kartonowym opakowaniu. Filtry są dodatkowo zapakowane w folię.

respro_img_6431_v1

respro_img_6432_v1

Wygląd, dopasowanie i wygoda

Otrzymana do testów maska ma kolor jaskrawo żółty. Wygląda sportowo i agresywnie. Zwraca na siebie uwagę. Na szczęście producent ma w swojej ofercie także bardziej zrównoważone kolorystycznie i wizualnie modele masek, dzięki czemu można je dopasować do własnego stylu.

Zewnętrzną część maski stanowi miękka neoprenowa pianka, wyposażona w otwory przez które przepływa powietrze do filtra. Wewnętrzną część stanowi filtr powietrza. Istotnym elementem są jednokierunkowe zawory, które pozwalają na łatwe wydychanie zużytego powietrza z płuc, bez pośrednictwa filtra, który podczas wydechu jest zbędny. Za mocowanie maski na twarzy odpowiada duży rzep, dający zapas regulacji naciągu maski.

respro_img_6433_v1

Maska jest dość dobrze uformowana i pozwala na wygodne noszenie na twarzy. Nie spada i nie uciska. Można swobodnie używać jej z kaskiem i okularami sportowymi. Istotne jest jednak wypróbowanie optymalnego naprężenia (długości spięcia przy użyciu rzepa) i wysokości na twarzy. Aby maska spełniała swoje zadanie powinna dokładnie przylegać do twarzy. Maska dostępna jest w kilku rozmiarach, więc jest możliwość doboru odpowiedniego dla siebie.

respro_img_6434_v1

Filtrowanie powietrza

Za filtrowanie odpowiada wymienny filtr kombinacyjny (na bazie węgla aktywnego) lub Hepa-Type. Filtr działa w jedną stronę tzn filtruje tylko powietrze wciągane, wydychane przepływa dość swobodnie przez prostej konstrukcji zawór zwrotny. Po założeniu maski odczuwamy bardzo delikatny zbliżony do miętowego zapach. Producent zapewnia, że filtr pochłania pyły (w tym submikronowe cząsteczki stałe) i areozole oraz niektóre substancje chemiczne m.in. czarny dym, pyłek kwiatowy, tlenek ołowiu, benzen, piren, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki.  Maska posiada stosowne certyfikaty, potwierdzające skuteczność filtrów w oparciu o badania labolatoryjne, którym maska została poddana.

Filtr maski

Filtr maski

Nie ufając w pełni testom sprawdziliśmy jaka różnica w odczuwaniu zapachów jest w masce i bez niej. Odczucia te są oczywiście subiektywne, gdyż każdy człowiek ma nieco inną wrażliwość na różne zapachy. Sprawdziliśmy odczuwanie zapachu spalin, perfum, kwiatów, benzyny i dymu podczas intensywnego oddychania zarówno w sztucznych jak i rzeczywistych warunkach (jazda ruchliwą ulicą). Odczuwanie zapachów w masce jest wyraźnie mniejsze. Zapachy które bez maski odczuwane były jako duszące i intensywnie drażniące, po nałożeniu maski były odczuwalne, ale już nie duszące. Wydaje się to dość oczywiste, jednak w porównaniu do chusty maska wydaje się znacznie bardziej skutecznie powstrzymywać drażniące zapachy od metod tradycyjnych jak założenie chusty bez specjalistycznych filtrów.  Jednym słowem – działa!

Nie ma jednak róży bez kolców. Jazda w masce z prędkością ponad 30km/h lub jazda pod górę odczuwalnie utrudnia oddychanie. Spokojna jazda nie powoduje tego efektu.

Zawór jednokierunkowy od strony filtra

Zawór jednokierunkowy od strony filtra

Maska ma także pewną przydatną zimą zaletę. Przepływające przez nią powietrze jest nieco cieplejsze. Biorąc pod uwagę, że właśnie zimą powietrze w dużych miastach jest najbardziej zatrute ta właściwość ma niebagatelne znaczenie. Zastosowane filtry ograniczają także przenikanie pyłków roślin do wdychanego powietrza, przez co maska może także być przydatna dla alergików.

Czy musimy używać maski?

Badacze z Wielkiej Brytanii wykazali, że nawet w miastach z dużym zanieczyszczeniem korzyści zdrowotne związane z chodzeniem i jeżdżeniem na rowerze przewyższają negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Zatem w dużym mieście, mając do wyboru samochód lub rower, wybór roweru spowoduje poprawę zdrowia większą niż wybór auta w roli środka transportu.

Oczywiście jeśli mieszkasz w wielkim mieście, w którym powietrze jest mocno zanieczyszczone, poruszasz się rowerem w centrum, gdzie stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest naprawdę duże. W twoim mieście pojawiają się alarmy smogowe,  jeździsz wśród ulic pełnych aut, ta maska jest dla Ciebie.

Warto także rozważyć zakup na zimę, kiedy powietrze jest bardziej zatrute i  lodowate, wówczas stosowanie takiej maski jest naprawdę dobrą opcją.

Zalety

  • rzeczywiście filtruje powietrze
  • przydatna zimą
  • dobra dla alergików
  • wygodna
  • wymenne filtry

Wady

  • cena
  • utrudnia oddychanie przy dużym wysiłku

respro_img_6430_v1

Test powstał dzięki oficjalnemu dystrybutorowi masek Respro w Polsce – Brod s.c.  Dystrybutor nie wpływał na naszą ocenę i przebieg testów, pozostawiając nam niezależność.