Twórca tytułowego roweru z drewna jest doświadczonym stolarzem i miłośnikiem rowerów.  Po latach doświadczeń zdobytych podczas budowy gitar klasycznych oraz tworzenia nowoczesnych mebli, zakochał się w drewnie, jego pięknie, wytrzymałości i trwałości. Postanowił połączyć pasję z rzemiosłem i tak powstała amerykańska firma Connor Wood Bicycles w 2012 roku. Celem założyciela było zbudować rower z drewna, który połączy w sobie interesującą formę i funkcjonalność.

Rower z drewna, model Scorcher (fot. connorcycles.com)

Rower z drewna, model Scorcher (fot. connorcycles.com)

Do budowy ramy roweru z drewna  wykorzystuje unikalną kombinację specjalnych gatunków drewna i kewlaru. W ten sposób powstają  drewniane ramy kompozytowe, które dodatkowo zabezpieczane są lakierem. Ramy są wykonywane ręcznie, co wpływa na cenę.

Ceny gotowych rowerów Connor w przeliczeniu na złotówki:

  • Krosowy Woody Scorcher –  13 500 zł
  • Miejski Woody Cruiser – 10 500 zł
  • MTB DURT – od 22 500 zł  (cena najskromniejszej wersji!)

 

Rower z drewna, model DURT

Rower z drewna, model DURT (fot. connorcycles.com)

Także w Polsce budowane są eksperymentalne konstrukcje rowerów z drewna. Jedną z najbardziej funkcjonalnych konstrukcji przedstawił Mateusz Frost, zdobywca I miejsca podczas konkursu dla studentów Wydziału Technologii Drewna politechniki w Poznaniu.

Rower FROST (fot. drewno.pl)

Rower FROST (fot. drewno.pl)

Drewno nie jest popularnym surowcem do budowy ram rowerowych, jednak są spotykane rowery z drewna, które całkiem nieźle funkcjonują nie ustępując jakością ramom z metalowym.