Rama wydrukowana w 3D
Powstała pierwsza rama rowerowa w całości wydrukowana na drukarce 3D. Drukarki 3D pozwalają na budowanie trójwymiarowych elementów na podstawie komputerowego modelu, który warstwa po warstwie jest tworzony przez to urządzenie. W większości przypadków surowcem („tuszem”) drukującym jest tworzywo sztuczne, w przypadku ramy wykorzystano stop tytanu. Rama została wydrukowana w trzech częściach, które następnie zostały połączone ze sobą.
Zastosowanie technologi drukowania 3D zamiast wykorzystania tradycyjnych spawanych rur pozwoliło zoptymalizować kształty ramy, wbudować struktury wzmacniające w profil ramy i zmniejszyć masę ramy przy zachowaniu wytrzymałości.
Dzięki zastosowaniu tytanu jako surowca powstała bardzo wytrzymała i lekka rama, dodatkowo odporna na korozję. Stopy tytanu mają większą masę niż stopy aluminium, więc aby zredukować masę ramy należy zmniejszyć ilość materiału do jej budowy w miejscach gdzie rama jest najmniej narażona na obciążenia. Przykładowo masę sztycy dzięki tej i druku 3D udało się zmniejszyć o 44% (z 360g do 200g). W przypadku ramy masę udało się obniżyć z 2100g do 1400g. Tak dobry rezultat udało się osiągnąć już przy prototypie, po dodatkowych optymalizacjach, wynik może być jeszcze lepszy.
Producent zauważa, że dobrym budulcem ram rowerowych jest włókno węglowe („carbon„), jest ono lżejsze od wszelkich metali jednak trwałość włókna węglowego jest znacznie niższa niż tytanu.
Wielką zaletą zastosowania druku 3D jest możliwość automatyzacji procesu produkcji i uzyskanie idealnej wręcz powtarzalności oraz łatwego modyfikowania modelu – poprzez zmiany komputerowego wzorca.
Producentem drukowanej ramy jest brytyjska manufaktura Renishaw Imperium Cycles.
źródło: renishaw.com
Dodaj komentarz