Jak zakładać opony kierunkowe MTB?
Opony kierunkowe to takie, które mają bieżnik skierowany w jakimś kierunku, tzn nie jest symetryczny. Posiada żłobienia lub skosy w z jednej strony.
Opony dedykowane na przód lub tył. Niektóre opony są zoptymalizowane do pracy jako przednie lub tylne koło. Różnią się oczywiście bieżnikiem. Opona przednia ma bieżnik bardziej kierunkowy, zwykle lekko podłużne klocki. Z kolei tylna ma klocki nieco bardziej poprzeczne, aby lepiej odpychać się od podłoża. Przednia opona utrzymywać ma kierunek jazdy, tylna ma za zadanie przekazywać napęd. Doskonałym przykładem opon kierunkowych, dedykowanych na tył/przód jest zestaw opon Panaracer Smoke/Dart (bardzo dobre opony, zobacz ceny).
Istnieją także opony uniwersalne, które tak samo dobrze sprawdzą się jako przednia, tylna bez względu na kierunek montażu np Kenda Karma (sprawdź ceny). Nie ma znaczenia którą stroną je założymy.
Jak zakładać opony kierunkowe?
Opony posiadające dwie strzałki „<< Rear” i „Front >>” montujemy w kierunku zależnym od tego czy opona będzie pracowała jako napędowa (tylna) czy jako kierunkowa (przednia).
Jako przednia opona powinna kręcić się zgodnie ze strzałką „Front >>”. Jako tylna powinna się kręcić zgodnie ze strzałką „<< Rear„.
W przypadku gdy opona ma tylko jedną strzałkę oznaczoną „Rotation >>”, kierunek toczenia jest zgodny ze strzałką dla opony przedniej. Dla opony tylnej w rowerach MTB, kierunek toczenia powinien być odwrotny w stosunku do przedniej, czyli przeciwny do kierunku strzałki „Rotation >>”.
Zasada działania
Podstawowym założeniem jest aby opona przednia utrzymywała kierunek jazdy i miała niskie opory toczenia, wbijając się w luźny grunt grotem strzałki bieżnika. Z kolei tylna opona powinna jak najlepiej odpychać luźny grunt, stykając się z ziemią szerszą częścią klocka bieżnika. Tylna opona działa wówczas jak łopata, przednia jak przecinak. Wówczas uzyskujemy wysoką przyczepność.
Chcąc z kolei zwiększyć siłę hamowania w tylnej oponie, można zamontować tak samo jak przednią. Zmniejszy to jednak przyczepność podczas jazdy, zwiększając przy hamowaniu.
W zależności od wzoru bieżnika i zastosowań opony poprzez zmianę kierunku montażu można zmieniać właściwości jezdne, wpływając na opory toczenia, przyczepność poprzeczną, boczną oraz trwałość bieżnika.
Dodaj komentarz