Rowerowy Potop, to rowerowy wypad promem do Karlskrona w Szwecji. Akcja organizowana jest przez StenaLine we współpracy z AZS i innymi. W skrócie mówiąc, zbiera się duża grupa ludzi, wsiadają w Gdyni z rowerami na prom, płyną całą noc do Karlskrony. Tam z przewodnikiem lub bez po wyznaczonych szlakach, zwiedzają okolice. Kolejny dzień, to powród do Gdyni, tym samym promem. Koszt takiej imprezy to kilkaset zł, w zależności od wybranej opcji, jedzenia i wygód.

Karlskrona jest niedużym szwedzkim miastem, położonym na brzegu Bałtyku. W okolicy jest wiele skalistych wysepek. Trasy rowerowe są bardzo dobrze oznaczone. Kolorowe strzałki na asfalcie prowadzą w sposób uniemożliwiający zgubienie się. Rozpoczonają się już na terenie portu z do którego dociera prom. W zależności od wybranego szlaku, poruszamy się strzałkami jednego z kolorów. Samochodów jest niewiele, napotkani kierowcy są uprzejmi i warto się od nich uczyć kultury.  

Total distance: 76.61 km
Total climbing: 822 m
Download file: Klarskrona_trasa_zielona.gpx

Podczas rejsu do wyboru jest kilka tras. Jedną z ciekawszych tras, jest szlak zielony liczący w standardowej wersji 75km.  Ślad GPS dotyczy trasy zielonej, z niewielką modyfikacją. Modyfikacja polega na rozszerzeniu zwiedzania o centrum Karlskrony, drogą wzdłuż linii brzegowej i pominięciu krótkiego fragmentu odnogi trasy w kierunku ruin średniowiecznego grodziska. Trasa wiedzie przez spokojne okolice, gładkimi asfaltami. Po drodze pokonujemy kilka średniej wielkości wzniesień i mostów. Zdobywamy kolejne wyspy i półwyspy.

W Szwecji ceny są iście skandynawskie (woda mineralna 0,5l ok 20 zł), dlatego dobrym pomysłem jest zabranie prowiantu ze sobą. Na promie można także kupić zestaw prowiantu na drogę, w znacznie niższej niż w Szwecji cenie. Na promie można także zjeść obiad w barze, w cenie zbliżonej do trójmiejskich restauracji.
Mimo cen, warto spróbować gigantycznych lodow w lodziarni Glassiären w centrum Karlskrony (1 smak = kilka gałek lodow w jednym wielkim waflu!). Lody są o dziwo w wysokiej ale rozsądnej dla polaków cenie.

zabytkowy wiatrak klarskrona rowerowy potop trasa zielona