W Puszczy Bydgoskiej utworzony został nowy szlak rowerowy „Wolność jest w naturze”. Szlak został utwardzony i oznakowany przez Nadleśnictwo Bydgoszcz. Szlak ma 3 warianty przebiegu.  Początek i koniec trasy znajduje się przy Barze pod Kogutem. 

Trasa jest oznaczona na drzewach zielonym symbolem na białym tle. Trudność trasy jest łatwa momentami umiarkowana. Zalecany rower górski lub trekingowy. Szlak biegnie leśnymi duktami, częściowo jest utwardzona. Na trasie można zobaczyć interesujące punkty jak pozostałości strzelnicy. Najdłuższy odcinek pozwala na dojazd do Exploseum.

Stopień trundności zależny od wariantu trasy. Trasa jest pagórkowata, gdyż przebiega na Obszarze Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej w Nadleśnictwie Bydgoszcz, wytyczono trzy warianty trasy rowerowej. Krótka pętla Jest szczególnie polecana rodzinom z małymi dziećmi. Pętle średnia i długa wiodą po bardziej pofałdowanym terenie. Trasa długiej pętli sięga terenów dawnych zakładów chemicznych, prowadzi też po porośniętych borami sosnowymi wydmach, charakterystycznych dla Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej.
– POCZĄTEK I KONIEC parking przy barzea „U Koguta”, przy drodze S5
– DŁUGOŚĆ 4 km, 6,5 km lub 14 km;
– STOPIEŃ TRUDNOŚĆ: różnica wysokości ok. 10 m (wariant krótki) lub 25 m; drogi głównie o naturalnej nawierzchni, podjazdy utwardzone (zalecane rowery górskie lub trekklngowe).

 

Zdjęcie tablicy informacyjnej, z mapą trasy

 

 

10