Pomysł na wycieczkę do Cekcyna jest następujący:  ruszamy spod Opery w Bydgoszczy, początkowo drogami rowerowymi, drogami nad Kanałem Bydgoskim, docierając do słynnej drogi rowerowej Bydgoszcz-Koronowo. W Koronowie skręcamy na „Drogę do Różanny”, przeprawiamy się promem przez Zalew Koronowski, następnie drogami gruntowymi i asfaltowymi docieramy do Cekcyna, który stanowi bazę wypadową do okolicznych rezerwatów.

Jezioro Cekcyńskie Wielkie

Jezioro Cekcyńskie Wielkie

Długość trasy: 60 km + dojazdy do rezerwatów (kilkanaście km)

Total distance: 59.64 km
Total climbing: 399 m
Download file: RowerowanieCekcyn.gpx

Trasa KML

W okolicy znajdują się rezerwaty:

Jelenia Wyspa

Czerwonym szlakiem rowerowym dojedziemy rezerwatu Bagna nad Stążką, na terenie rezerwatu docieramy do Jeleniej Wyspy.

Rezerwat "Bagna nad Stążką"

Rezerwat „Bagna nad Stążką” fot. chonarower.pl

Jelenia Wyspa i rzeka Stążka

Jelenia Wyspa i rzeka Stążka fot. chonarower.pl

Cisy Staropolskie

Wyjeżdżając z Cekcyna ul Szkolną, jedziemy czarnym szlakiem rowerowym do miejscowości Wierzchlas, gdzie warto zobaczyć Rezerwat Cisy Staropolskie im Leona Wyczółkowskiego.

Uroczystko Piekiełko

Żółtym szlakiem rowerowym, jadąc przez Cekcynek dotrzemy do rezerwatu „Dolina Rzeki Brdy”. Odbijając w miejscowości Świt w niebieski szlak pieszy dotrzemy do uroczyska „Piekiełko”.

"Darz Bór" - Przydrożna kapliczka

„Darz Bór” – Przydrożna kapliczka fot. chonarower.pl

20150520_105935

Wstęp do rezerwatów jest bezpłatny, można je zwiedzać bez przewodnika kierując się oznaczeniami. Przeprawa promem jest bezpłatna, docierając do promu w godzinach 10-18 można mieć pewność, że uda się przeprawić na drugą stronę. Warto zapoznać się z rozkładem.

Pokonując odcinek trasy Bysławek-Szumiąca, tuż przed miejscowością Szumiąca musimy przejechać krótki odcinek bardzo ruchliwą drogą (nr 240) po której poruszaja się ciężarówki. Trzymamy się blisko pobocza. Zachowujemy szczególną ostrożność i uwagę. Skręcamy w pierwszą drogę gruntową w lewo.

Jest możliwość powrotu pociągiem np Arriva z Cekcyna (linia 431A – rozkład). W czasie ładnej pogody i weekendów w pociągu może być tłok i trudności z przewozem roweru.