Inwestycja budowlana (Nordic Astrum) nad Brdą na wysokości Babiej Wsi przecięła drogę pieszo-rowerową – skarżą się zarówno piesi jak i rowerzyści. Okazuje się, że ten ciąg komunikacyjny przebiegał przez asfaltowy plac ma Babiej Wsi, który został sprzedany przez Miasto Bydgoszcz deweloperowi. Właściciel ogrodził swój teren, co w efekcie uniemożliwiło przejazd. Okazuje się, że drogą rowerową zarządza Wydział Gospodarki Komunalnej w Bydgoszczy, który o dziwo uważa że nic się nie stało:

Teren, na którym zlokalizowany jest istniejący ciąg pieszy biegnący wzdłuż Bulwaru został przekazany prywatnemu właścicielowi, który swoją własność ogrodził siatką. Ponadto uprzejmie informuję, iż podczas wizji stwierdzono, że na siatce zabezpieczającej teren budowy zostały umieszczone tablice „ Uwaga roboty budowlane” oraz rozwinięto biało – czerwoną taśmę ostrzegawczą. Kontynuowanie spaceru możliwe jest przez teren znajdujący się obok przedmiotowej działki. Przejście przez ww. teren jest drożne. Dostępny jest również ciąg pieszo – rowerowy wzdłuż rzeki. (odpowiedziała Magdalena Minga z WGK w Bydgoszczy)

Droga pieszo-rowerowa przy bulwarach nad Brdą na Babiej Wsi

Droga pieszo-rowerowa przy bulwarach nad Brdą na Babiej Wsi

Zbadaliśmy teren i okazuje się, że ciąg pieszo rowerowy na tym odcinku nie spełnia polskich przepisów budowlanych ani standardów rowerowych podpisanych przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, określających normy jakie musi spełniać infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo wyznaczony na mapie ZDMiKP przebieg ciągu pieszo-rowerowego nie pokrywa się ze ścieżką i gruzowiskiem pokrytym trawą, które WGK nazywa drożnym ciągiem komunikacyjnym.
 
 
Mapa dróg rowerowych ZDMiKP w Bydgoszczy (fragment)

Oficjalna mapa dróg rowerowych ZDMiKP w Bydgoszczy (fragment)

Sprawą zainteresowały się bydgoskie media. Express Bydgoski napisał: „Bydgoszcz nie zasługuje na miano rowerowego miasta. Ucięto następny szlak”. Każdy mieszkaniec Bydgoszczy może wyrazić swoją opinię i zgłosić sprawę do Wydziału Gospodarki Komunalnej za pośrednictwem e-maila [email protected], pisemnie lub osobiście pod adresem 85- 102 Bydgoszcz, ul. Jezuicka 4A,. Sprawa jest rozwojowa, będziemy więc informować o postępach.


Bydgoszcz to miasto z dużymi ambicjami, co cieszy. Walczyło o miano Europejskiej Stolicy Kultury, brało udział w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym (#ECC2016), organizuje festiwal wodny Ster na Bydgoszcz i wiele innych imprez mających promować miasto. Dzięki czemu Bydgoszcz jest kojarzona z rzeką Brdą, rekreacją i sportem. Od pewnego czasu Bydgoszcz stara się także poprawić funkcjonowanie transportu aby stał się on bardziej zrównoważony i przyjazny zarówno środowisku jak i mieszkańcom. Priorytetem jest więc tramwaj, autobus, piesi oraz rower. Niestety tylko na papierze.

IMG_20160730_181952_g

Aktualizacja: 

Magistrat odbija dalej „piłeczkę”, zrzucając odpowiedzialność na kolejne wydziały, tym razem obwiniając Administrację Domów Miejskich:  Wydział Gospodarki Komunalnej uprzejmie informuje, że sfotografowany przez Pana teren jest w zarządzie Administracji Domów Miejskich „ADM” Sp. z o.o., tzn. dz. 17/4, 17/9 i 17/10 w obrębie 149.
W przekazanym w dniu 26 lipca br. piśmie, tut. Wydział stwierdził, że przejście przez ww. działki jest drożne. Przedmiotowy ciąg pieszy ma charakter wyłącznie tymczasowy. Ewentualna przyszła budowa zgodna z warunkami, które Pan wskazał w mailu ścieżki pieszo-rowerowej i uzgodnienia z tym związane leżą po stronie zarządcy terenu.

Aktualizacja:

Poprawiono przejezdność trasy, utwardzono kruszywem najgorsze fragmenty. Jest lepiej choć do ideału daleko. Pozostaje mieć nadzieję, że po zakończeniu budowy powstanie droga rowerowa z prawdziwego zdarzenia. Dodatkowo w planach jest droga rowerowa po północnej stronie rzeki, jednak wstępny projekt jest na etapie negocjacji, gdyż nie spełnia głównych stawianych mu wymagań związanych z jego szerokością.  Trzymamy rękę na pulsie.