Trasa z Bydgoszczy do Lubostronia i na Jabłowską Górę. Długość trasy ok 35 km w jedną stronę. Pierwszą atrakcją na trasie jest Jezioro Jezuickie (Piecki). Jadąc dalej przez Prądocin piaszczystą drogą przecinamy drogę krajową nr 25 a następnie tory. Docieramy asfaltową drogą do miejscowości Kolankowo,  Jakubowo, przecinamy drogę wojewódzką 246. Dalej mało ruchliwymi szosami i drogami gruntowymi przez pola docieramy do Łabiszyna. Przy kościele warto zobaczyć Dąb Jagiełły z 1410 roku posadzony przez ówczesnego Króla Polski – Władysława Jagiełlę. Ruszając spod dębu w kierunku Lubostronia zachowujemy uwagę, pokonując kilkaset metrów ruchliwą i niebezpieczną drogą 254.

img_20160917_141945_got

Dalej już spokojną szosą docieramy do Lubostronia, gdzie wartym uwagi jest pałac wraz z urokliwym parkiem. Jadąc dalej po przecięciu drogi 253 rozpoczyna się podjazd na Jabłowską Górę (152 m.n.p.m). Podjazd jest łatwy technicznie, wymaga pokonania blisko 80m podjazdu. Na szczycie zauważymy wieżę obserwacyjną  i punkt widokowy. Aby dotrzeć do punktu widokowego trzeba skręcić kilkadziesiąt metrów za wieżą widokową w prawo.

Widok z Jabłonskiej Góry

W drogę powrotną najlepiej ruszyć tą samą drogą. Omija on bardzo niebezpieczną (ze względu na „wariatów drogowych”) drogę wojewódzką oznaczoną numerem 253 oraz mocno piaszczysty odcinek między miejscowością Prądki a Dąbinek,  wraz ze śluzą, która na tym odcinku jest jedynym interesującym miejscem.

Total distance: 70.05 km
Total climbing: 756 m
Download file: DoLubostronia.gpx

Rynek Łabiszyn

img_9586_hdr

Pałac w Lubostroniu

Jabłonska Góra - wieża obserwacyjna

Jabłonska Góra – wieża obserwacyjna

Widoki z polnej drogi