Wycieczkę rozpoczynamy na dworcu kolejowym w Tucholi, gdzie docieramy pociągiem z rowerem na pace. Zwykle polecanym szlakiem jest niebieski szlak Brdy. Postanowiliśmy jednak jechać inną drogą po zachodniej stronie Brdy, aby poznać nowe tereny i odwiedzić historyczną kopalnię węgla brunatnego. Trasa momentami jest dość męcząca, często piaszczysta, większość przebiega duktami leśnymi dlatego najlepszy do jej pokonania będzie rower górski. Do pokonania mamy 74 km.

Rynek w Tucholi

Pierwszym punktem był przyjemny Rynek w Tucholi i pobudzająca kawa w Kawiarni Wrzos. Dalej jedziemy drogą rowerową, by po chwili zboczyć w las aby szlakiem rowerowym dotrzeć do zielonego stawu.

Zielony staw pokryty rzęsą

Dalej wzdłuż Brdy do miejscowości Piła nad Jeziorem Szpitalnym (ciekawe skąd ta nazwa?).  

Total distance: 71.96 km
Total climbing: 944 m
Download file: Tuchola.gpx

Jadąc dalej docieramy do interesującego miejsca – dawnej kopalni węgla brunatnego „Montania”. Kopalnia została udostępniona dla zwiedzających. Tablice informacyjne wprowadzają nas w historię tego miejsca. Niestety nie zejdziemy pod ziemię, gdyż podziemne chodniki są częściowo zawalone. Zwiedzamy okolice, krążąc w okolicy kopalni i skarpy nad Brdą.

kopalnia węgla brunatnego, wagonik na węgiel

Ruszamy w dalszą drogę, klucząc duktami leśnymi o zróżnicowanej nawierzchni. Momentami mocno piaszczystej. Docieramy do Pruszcza, skąd jedziemy ruchliwą jezdnią, aby po chwili skręcić w lewo ponownie w las. Mijając jeziora docieramy do Koronowa. Tu uzupełniamy kalorie i ruszamy w dalszą drogę do Bydgoszczy. Tym razem już tradycyjną drogą rowerową przez most wąskotorówki. Przecinamy teren budowy trasy S5 i docieramy do Bydgoszczy.

PS. Zastanawia mnie, którędy docelowo trasę S5 będzie przecinać nasza droga rowerowa Bydgoszcz-Koronowo. Będę wdzięczny za informację 🙂 

rynek w tucholi, zegar rynek w tucholi, rower oparty o słupek rynek w tucholi rezerwat dolina rzeki brdy staw pokryty rzęsą, rower oparty o prostą ławkę tatarak nad stawem pokrytym rzęsą droga do stawu rzeka i drewniany most kolejny staw na trasie naszej wycieczki rowerowej tucholski park krajobrazowy, dwa rowery drewniana rzeźba, wioska górnicza wagonik kopalni Montania Sztolnia upadowa kopalni Montania Sztolnia upadowa kopalni Montania Teren kopalni węgla brunatnego Strumień wśród drzew Łódki nad rzeką Zielony szlak pieszy i rower na drewnianym moście rzeka wśród zarośli