Piechcin to miejscowość położona niedaleko Barcina, w odległości ok 50 km od Bydgoszczy.  Znajduje się tam kamieniołom. Z jego zalanej części utworzone zostało lazurowe jezioro, wykorzystywane często do ćwiczeń nurków, ze względu na bardzo dobrą przeźroczystość wody i dużą głębokość. Brzegi jeziora są urwiste, obowiazuje także w tym miejscu zakaz kąpieli. Widoki są, jednak interesujące. Bydgoscy rowerzyści organizują od czasu do czasu wycieczki rowerowe do tego interesującego miejsca.

Zalane wodą wyrobisko wapienne wyróżnia się niesamowitym kolorem wody. W połączeniu z otaczającymi jezioro wapiennymi ścianami tworzy klimat jak z Chorwacji.

Total distance: 93.28 km
Total climbing: 411 m
Download file: Piechcin(1).gpx

Trasa wiedzie przez „Piecki”, Jordanowo i Barcin. Długość trasy z Bydgoszczy w dwie strony liczy nieco ponad 100 km.

Trasa wiedzie mało ruchliwymi drogami asfaltowymi, drogami gruntowymi i szutrowymi. Jadąc do Piechcina warto odwiedzić okoliczne miejscowości i zwiedzić Kalwarię Pakoską, Barcin, pałac w Lubostroniu i zatrzymać się na chwilę w Łabiszynie. Warto także zrobić krótką przerwę pod okazałym dębem w okolicach mieścowości Rzywno, który rośnie tuż obok leśniczówki.

Szmaragdowe jezioro w Piechcinie

 

Szmaragdowe jezioro w Piechcinie

Lazurower jezioro w Piechcinie

Lazurowe jezioro w Piechcinie (fot. Pelus)

Kamieniołom w Piechcinie

Kamieniołom w Piechcinie (fot. Pelus)

KalwariaPakoska_4

KalwariaPakoska_5

Filmik nagrany przez Sebekfireman w kamieniołomie w Piechcinie.