W Puszczy Bydgoskiej znajdują się trzy interesujące zbiorniki wodne. Znane niemal wszystkim Jezioro Jezuickie (Piecki), Potok Rudna ze stawem i niewielki staw w okolicy Chrośnej – najbardziej dziki i oddalony od cywilizacji, za którym rozpościera się widok na Łąki Studziennickie, przez co warty zobaczenia.  

Podróż rozpoczynamy w Bydgoszczy, przecinamy ul. Glinki i początkowo jedziemy ul. Dąbrowa, tak jak na Piecki. Tuż przed Jeziorem Jezuickim, na wysokości linii energetycznych wysokiego napięcia, skręcamy w lewo i przedostajemy się pod torami kolejowymi pod leśnym wiaduktem. 

Panorama na staw w Chrośnej

Panorama na staw w Chrośnej

Total distance: 54.6 km
Total climbing: 473 m
Download file: Chrosna_staw.gpx

Z pobliskiego wzniesienia rozpościera się niesamowity widok na staw i rozległą łąkę, na której można zobaczyć dzikie zwierzęta (m.in. wilki). Trasa biegnie duktami leśnymi, momentami może być piaszczysta. Zalecany rower górski lub trekingowy. Po drodze pokonamy kilka wzniesień, jednak trasa nie jest trudna. Na granicy polany, rozmieszczone są ambony.

Rowery nad stawem w Chrośnej - Puszcza Bydgoska

Droga powrotna została zaplanowana przez Solec Kujawski, z przystankiem przy sklepie aby uzupełnić prowiant. Znaczną część drogi do Bydgoszczy pokonujemy asfaltową drogą rowerową zbudowaną w stylu roller coaster.