Trasę rozpoczęliśmy w miejscowości Wdzydze Tucholskie, jednak można ją rozpocząć w dowolnym miejscu szlaku. Trasa o długości 43km, w większości pokrywa się z zielonym szlakiem rowerowym i go nieco uatrakcyjnia. Początkowo jedziemy przez las nad brzegiem jeziora. Po drodze przecinamy krótki piaszczysty fragment. Trasa wiedzie duktami leśnymi, miejscami po wystających korzeniach. Jest dość szeroka i łatwa, wymaga jednak rowerów górskich. Jeśli chcesz dojechać w to miejsce tak jak my pociągiem, to są dwie opcje – stacja w miejscowości Olpuch lub opcjonalnie Czersk, skąd można swobodnie dojechać rowerem asfaltem. 

Wdzydze Tucholskie

Wdzydze Tucholskie, upiorny kemping nad jeziorem

Zbaczając zgodnie z trasą z zielonego szlaku docieramy do efektownej wieży widokowej na terenie Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich. Wejście na wieżę jest bezpłatne, choć może się to niebawem zmienić. 

Wdzydze Tucholskie, punkt widokowy, wieża widokowa

W okolicy Przerębkiej Huty (na 25 kilometrze) przecinamy rzekę Wdę. Na 34 kilometrze zbaczamy ponownie z zielonego szlaku aby dotrzeć do niewielkiej platformy widokowej. Widok nie jest tak spektakularny jak z wieży we Wdzydzach Kiszewskich, ale warto go zobaczyć. Z platformy widokowej można wrócić do szlaku tą samą drogą lub zgodnie ze śladem GPS jechać wzdłuż brzegu jeziora. W drugim wariancie mogą się jednak pojawić atrakcje typu powalone drzewa.   

W dalszej części trasy może nas czekać przeprawa przez podtopiony mostek. Nie sprawia to jednak większych problemów ze względu drzewa po których można przejść i płyciznę.  

Wokół jeziora wdzydzkiego rowerem

Trasę skróciliśmy pomijając miejscowość Wiele, jednak można rozszerzyć trasę aby odwiedzić również to miejsce. 

Total distance: 43.41 km
Total climbing: 1222 m
Download file: W_kolo_jeziora_Wdzydze.gpx

Po drodze warto zatrzymać się na obiad we Wdzydzach Tucholskich w małej jadłodajni „Pod Brzozami”, z prostym ale przepysznym kaszubskim jedzeniem. Wdzydze Kiszewskie to miejscowość turystyczna, tam także można uzupełnić brakujące kalorie.  Poniżej wideo i kilka fotek na zachętę 🙂 


Wokół jeziora wdzydzkiego rowerem, przystańWokół jeziora wdzydzkiego rowerem Wokół jeziora wdzydzkiego rowerem, wieża widokowa Wokół jeziora wdzydzkiego rowerem, gęsi