Rośnie liczba osób uprawiających turystykę rowerową. Kolarze także chętnie korzystają z pensjonatów, w okolicach przyjaznych uprawianiu sportu na dwóch kółkach. Amatorzy, profesjonaliści i turyści. Wielu z nich jest w stanie zapłacić, za komfort dostosowany do oczekiwań rowerzystów. Oczywiście wszyscy oczekują tej samej jakości usług – czystości, spokoju, przyjemnej okolicy. Uwzględnienie specyfiki rowerzystów pozwala jednak przekonać do siebie osoby, których głównym celem są podróże rowerowe lub uprawianie kolarstwa. Jest to szczególnie istotne w miejscach atrakcyjnych z punktu widzenia rowerzystów – w pobliżu interesujących tras rowerowych, szlaków dedykowanych rowerzystom, rezerwatów po których można poruszać się rowerem, czy miejscach w których rozgrywane są imprezy rowerowe. 

Czego zatem oczekują rowerzyści od idealnego miejsca pobytu?

0. Drogi

Absolutne „must have” to drogi czyli trasy rowerowe rozumiane jako, szlaki turystyczne lub asfaltowe jezdnie o niskim natężeniu ruchu (lub kulturalnymi kierowcami ;)). Jeśli trasa umożliwia płynny przejazd rowerów obładowanych sakwami, na pewno dalekobieżni rowerzyści się pojawią. Czyste powietrze i epickie widoki ze wspomnianych tras zagwarantują gigantyczny ruch rowerowy w całej okolicy.

Szwecja słynie z doskonałej jakości dróg rowerowych

Szwecja słynie z doskonałej jakości dróg rowerowych po których regularnie odbywają się rajdy rowerowe zwane „Rowerowy Potop”

1. Bezpiecznego miejsca na rower

Wielu rowerzystów przeznacza na zakup roweru znaczną część swojego budżetu, nierzadko znacznie więcej niż na samochód. Dlatego absolutnie niezbędnym minimum jest bezpieczne miejsce do przechowywania rowerów. Nic nie szkodzi, że „tu nie kradną” 🙂 Spokojny sen na urlopie dla właściciela roweru za niekiedy i 20 tysięcy jest na wagę złota. 

Bezpieczne miejsce to np zamykany na klucz garaż lub komórka, w której dodatkowo można przypiąć rower grubym łańcuchem z solidną kłódką do stałego elementu budynku. Najlepiej jeśli każdy rower ma indywidualne zapięcie. Stojaki rowerowe do wstawienia koła są niedopuszczalne – powodują uszkodzenia kół i hamulców tarczowych. Posiadając miejsce do przechowania roweru, mamy niezbędne minimum aby gościć rowerzystów. 

klodka-zamkniecie-lock

Pensjonat przyjazny rowerzystom powinien dbać o bezpieczeństwo rowerów [foto https://www.flickr.com/photos/peronimo/15694035526 Street Photography candid CC BY]

Jeśli spełnione są 2 pierwsze punkty, możemy śmiało zapraszać rowerzystów.

Jeśli chcemy jednak stworzyć miejsce, które z czystym sumieniem może nosić miano przyjazne rowerzystom, warto jzadbać także o…

2. Możliwość umycia roweru

Do mycia wystarczy wąż ogrodowy i biodegradowalne środki czystości (odtłuszczacz). Idealny byłby dodatek w postaci oleju do łańcucha (np FinishLine lub Rohloff). Myjka ciśnieniowa to zbędny wydatek – nie jest optymalnym narzędziem do mycia rowerów.

3. Narzędzia

Warto posiadać dostępne narzędzia do podstawowych napraw roweru. Pompka stacjonarna z manometrem i uniwesalną końcówką do różnych wentyli. Zestaw kluczy imbusowych. Śrubokręty. Uchwyt serwisowy do rowerów i kilka kluczy nasadowych.

Narzędzia

Podstawowe narzędzia mogą ułatwić życie, warsztat może być znacznie uboższy niż na tym obrazku. (foto by mtneer_man on Foter.com / CC BY-ND)

4. Części zapasowe

Rower jak każdy inny pojazd może się zepsuć. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia jest przebita dętka. Warto zadbać o możliwość zakupu na miejscu dętki do popularnych kół rowerowych. Cenna także będzie wiedza, gdzie w okolicy znajduje się serwis lub sklep rowerowy oraz w jakich godzinach funkcjonuje.

5. Informacja turystyczna

Dla mniej przygotowanych do wyprawy rowerzystów, cenna będzie możliwość uzyskania informacji turystycznej o trasach rowerowych, szlakach turystycznych, interesujących punktach itp.

Obecnie najlepszą informacją turystyczną jest dostęp do Internetu w postaci sieci WiFi. Warto aby ta sieć była przyzwoitej jakości. Nic tak nie zniechęca jak marnowanie wolnego czasu na walkę z internetem podczas urlopu. Pomimo, że dziś każdy rowerzysta ma internet w smartfonie, dobrym pomysłem może być także udostępnienie komputera z dostępem do Internetu – warto dodać zakładki do interesujących stron opisujących okoliczne trasy rowerowe jak rowerowanie.com, prognozę pogody, strony ze śladami GPS (warto zrobić kopię zapasową dysku przygotowanego komputera i po wizycie gości ją przywrócić – ot tak dla higieny).

Dobrze posiadać także wersję papierowe informatorów. Szczególnie cenna może się okazać aktualna mapa tras rowerowych i rowerowe przewodniki turystyczne. Informacja o najbliższych sklepach i serwisach rowerowych, a nawet prasa rowerowa – jak Bike Board czy Magazyn Rowerowy.

foto – mtbchallenge.com

6. Pralnia

Bardziej ambitni rowerzyści oraz sportowcy będą sobie cenić możliwość wyprania swojego stroju rowerowego. Wystarczy udostępnienie pralki lub w wersji minimum – miski z wodą i płynu do prania odzieży sportowej. Ubiór rowerowy schnie bardzo szybko, jednak możliwość powieszenia prania na suszarce może ten proces przyspieszyć – warto o taką możliwość zadbać.

7. Wyżywienie

Osoby uprawiające sport muszą dużo pić. Zapewnienie dostępu do dużych ilości wody mineralnej i sportowych napojów izotonicznych jest cenne. Woda jest niezbędna do przeżycia, jednak, aby jeździć na rowerze trzeba mieć także co spalać – potrzebne są zatem dobrej jakości kalorie – na początek zdrowe, lekko strawne i pożywne śniadanie. Na koniec dnia obiadokolacja, na której można uzupełnić węglowodany wciągając smaczne spaghetti w znacznej ilości. Możliwość zakupu żeli energetycznych dla sportowców i bananów, docenią kolarze profesjonaliści jak i amatorzy, którzy nie oszczędzają sił podczas treningu. 

Pozytywnie zostanie także odebrana możliwość samodzielnego przygotowania posiłku oraz miejsce do grillowania.

Makaron - najlepszy obiad rowerzystów

Makaron – najlepszy obiad rowerzystów (Photo on Foter.com)

8. Apteczka

Turyści rowerowi praktycznie nie ulegają wypadkom, co innego ambitni kolarze dla których istotny jest wynik. Warto zadbać o dostępność apteczki zawierającej podstawowy zestaw pierwszej pomocy + kilka podstawowych leków na stłuczenia jak Altacet itp. Apteczkę oczywiście należy uzupełniać po każdym użyciu.

9. SPA

Basen do pływania i masaż – pomaga w regeneracji po intensywnym wysiłku na rowerze, bardziej ambitni kolarze z grubszym portfelem chętnie z tego skorzystają.

Basen dla kolarza (fot. sxc.hu)

10. Wypożyczalnia rowerów

Szewc bez butów chodzi? Czasami tak jest wygodniej! Niekiedy transport rowerów jest problematyczny i wypożyczenie dobrej jakości rowerów może być wybawieniem. Oczywiście rowery powinny być zadbane i regularnie serwisowane. Obecnie co raz modniejsze stają się rowery elektryczne. Ich cena może zniechęcać, jednak stają się wynalazkiem przyszłości i taka inwestycja może się szybko zwrócić. 

11. Na jedną noc

Znaczna grupa rowerzystów porusza się na rowerach. Przemierzają z bagażami często wielkie odległości. Zatrzymują się na jedną noc i podróżują dalej. Dla takich osób cenna jest możliwość szybkiej rezerwacji online i jednorazowego noclegu.

12. Elektronika rowerowa

Współcześni rowerzyści wykorzystują sporo urządzeń elektronicznych w podróży. Zatrzymując się na krótko, możliwość szybkiego naładowania smartfonów i urządzeń elektronicznych jest bardzo cenna. Warto zadbać o odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych w pokoju aby można było podłączyć kilka ładowarek równocześnie.


To tylko część ułatwień dla rowerzystów które działają jak magnes. Po każdej wizycie warto wysyłać do gości prośbę o wypełnienie prostej ankiety ze wskazaniem co wymaga poprawy – tym sposobem zawsze będą znane aktualne potrzeby rowerzystów, których zaspokojenie, ściągnie kolejnych. Szukając pomysłów na organizację wypoczynku dla rowerzystów, warto także podpatrywać naszych sąsiadów – tu dobry przykład Garda Bike Residence

Podziel się w komentarzu czego Tobie brakowało w pensjonacie podczas podróży rowerowych. 🙂