Jeśli hamulec tarczowy w twoim rowerze nie pozwala na zablokowanie tylnego koła, hamuje zbyt słabo:

Hamulec hydrauliczny

Powód 1: klocki lub tarcza tłuste

Na początek można spróbować oczyścić tarcze benzyną ekstrakcyjną, płynem do mycia naczyń, gorącą wodą z proszkiem do prania.
Jeśli to nie pomoże, można wyjąć klocki i wymyć w dobrze płynem do mycia naczyń lub gorącą wodą z proszkiem do prania.Dodatkowo można przeszlifować powierzchnię stykającą się z tarczą i wygrzać klocki w piekarniku celem odparowania ewentualnych resztek oleju.

W przypadku gdy na klocki hamulcowe dostała się większa ilość oleju lub smaru niezbędna jest ich wymiana, powyższe metody sprawdzą się tylko przy minimalnym zatłuszczeniu.

Powód 2: hamulec zapowietrzony

Zapowietrzony hamulec pozwala na wciśnięcie klamki, która zachowuje się jak b y była nieco z gumy. Ściskane powietrze spręża się w przewodach hamulcowych zmniejszając siłę hamowania. W takiej sytuacji należy odpowietrzyć hamulec – potrzebny jest do tego zestaw strzykawek z odpowiednimi przejściówkami oraz płyn hamulcowy odpowiedni do posiadanego hamulca.

Instrukcja odpowietrzania hamulca Avid
Instrukcja odpowietrzania hamulca Shimano

odpowietrzanie-shimano

Hamulec mechaniczny

Jeśli posiadasz hamulec mechaniczny (ze stalową linka) – zwiększ naprężenie linki odkręcając nakrętkę przy hamulcu i naciągając ją.

 

Jeśli znasz inne sposoby radzenia sobie z tym problemem i chcesz się nim podzielić lub szukasz porady na inny temat daj znać w komentarzu.