Rower ze sznurkiem zamiast łańcucha według projektantów jest bardziej efektywny od łańcucha, bardziej niezawodny i prostszy w obsłudze. Obecnie najpopularniejszą metodą przenoszenia napędu z pedałów na koło jest łańcuch, stosowane są także rozwiązania w formie wału kardana, kół zębatych lub bezpośredniego montażu pedałów na osi koła.

Rower krosowy ze sznurkiem (fot. stringbike.com)

Rower krosowy (fot. stringbike.com)

Rower z napędem sznurkowym posiada zamontowane przy korbach kształtki mimośrodowe naciągające sznurki raz z lewej raz z prawej strony roweru. Dzięki zapadkom umieszczonym po obydwu stronach tylnej piasty, koło obraca się i rower porusza się do przodu – tak można opisać w skrócie zasadę działania.

Bardziej obrazowo przedstawiono to na filmiku

Węgierska firma Stringbike – autor rozwiązania, stosuje taki napęd w rowerach krosowych, miejskich, szosowych a nawet w rowerach elektrycznych (e-bikes).

Rower szosowy ze sznurkiem

Rower szosowy (fot. stringbike.com )

Rower elektryczny ze sznurkiem zamiast łańcucha

Rower elektryczny ze sznurkiem zamiast łańcucha (fot. stringbike.com)

Stosowanie sznurka sprawia, że rower porusza się ciszej od łańcuchowego, a mechanizm korbowy działa płynniej oraz nie wymaga smarowania.   Interesująco wygląda wymiana „łańcucha”, który także się podczas użytkowania zużywa.

źródło: stringbike.com