Trasa pozwala dojechać z Pucka do Rewy pokonując 20 km. Znajduje się tam, wąski skrawek lądu ciągnący się daleko w morze – Mierzeja Rewska zwana także „Szperk”.
Ciągnący się w głąb morza ponad kilometrowy i bardzo wąski cypel rozdziela ciepłe wody Zalewu Puckiego, od bardziej słonych i chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej. Od krańca cypla ciągnie się mielizna, którą można by przejść aż do Jastarni na Półwyspie Helskim, gdyby nie to, że została przekopana by umożliwić przepłynięcie statków.

Total distance: 20.24 km
Total climbing: 172 m
Download file: PuckRewa1Side.gpx

Trasa pokrywa się częściowo z biegiem szlaków R10, niebieskiego, zielonego. Na terenie gminy Puck szlak początkowo prowadzi drogą rowerową o nawierzchni z kostki brukowej (fazowanej). Wraz z przekroczeniem granic gminy zmienia się w… wąską i nierówną ścieżkę, między polem a skarpą, niekiedy podmytą przez morze. Jest to dość wymagający technicznie odcinek. Momentami może być konieczne zejście z roweru i prowadzenie by pokonać strome, krótkie wzniesienie. Po trudniejszym odcinku zjeżdżamy ze skarpy i poruszamy się blisko poziomu morza, wąską leśną ścieżką wijącą się wśród drzew. Docieramy do wsi Rzucewo, gdzie spotykamy Osadę Łowców Fok – czyli muzeum archeologiczne. Tuż za skansenem z domem krytym strzechą, znajduje się platforma widokowa.

Rzucewo, skansen, w tle morze

wąska plaża i morze w Rzucewie

Dalej jedziemy przez Osłonino i docieramy do rezerwatu Beka. Jest to duży obszar (193 ha), który został pochłonięty przez morze. Przepływa tu także rzeka Reda. Obszar rezerwatu jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków i roślin.

Szlak rowerowy przez rezerwat Beka

Bagnisty teren rezerwatu przemierzamy jadąc po betonowych płytach, które mogą być miejscami zalane wodą. Przeprawa przez zalane płyty jest możliwa na rowerze, trzeba się jednak liczyć z zamoczeniem obuwia, gdyż głębokość wody może sięgać momentami osi suportu.
Trafiliśmy trzy zalane fragmenty po kilka metrów długości, z czego jeden był dość głęboki (ok 25 cm). Pod wodą mogą się trafić także wgłębienia w betonowych płytach, zatem lepiej jechać rozważnie.

Zalany fragment szlaku w rezerwacie Beka

Po pokonaniu rezerwatu Beka trafiamy na rozwidlenie dróg. Skręcamy w lewo aby dotrzeć do Rewy. Poruszamy się ul. Morską i docieramy do Aleji Zasłużonych Ludzi Morza, która prowadzi do Krzyża Morza. Dalej dojść można plażą na sam kraniec Cypla Rewskiego, gdzie kończy się nasza trasa.

rowerem-puck-rewa0_fot