Podróż rozpoczynamy na dworcu kolejowym w Bydgoszczy. Planem jest dojechać pociągiem do interesującego miejsca, skąd dojedziemy rowerem aż do Bydgoszczy. Długość trasy do pokonania rowerem wynosi prawie 80 km.

Całkowity dystans: 78.28 km
Wyskokość podjazdów: 865 m
Pobieranie

Kupujemy bilet kolejowy PKP Arriva do miejscowości Lipienica. Bilet wraz z rowerem nie jest drogi, szczególnie jeśli trafimy na promocję rower jedzie z nami za złotówkę. Wysiadamy pośród pól i jedziemy trasą wzdłuż jeziora przez Zalesie Królewskie.

Jezioro Minikowskie

Mijamy Trutniowo, Lubiewo i zatrzymujemy się przy Jeziorze Minikowskim na 15 kilometrze podróży. Po krótkiej przerwie, ruszamy w dalszą drogę aż do Zamrzenicy położonej przy rozlewisku rzeki Brdy. Jadąc dalej na 23 kilometrze, docieramy do rozstaju dróg. W dole wiaduktu widać przebieg dawnej linii kolejowej.

Zacisze, Klonowo, W dole wiaduktu widać przebieg dawnej linii kolejowej.

rozlewisko brdy, stary most kolejowy

stary most kolejowy, widok na Brdę

Początkowo jedziemy niebieskim, później żółtym szlakiem. Zbaczamy ze szlaku aby jechać śladami linii kolejowej, aż na stary most przy rozlewisku Brdy. Z zardzewiałego mostu rozpościera się piękny widok na rozlewisko. W drodze powrotnej skręcamy na urokliwy półwysep, na którym znajduje się ośrodek doskonalenia KSW w Suchej. 

półwysep w Suchej

Wracamy tą samą drogą, tym razem skręcając w prawo, w kierunku Sokole Kuźnicy. Zatrzymujemy się na posiłek w ośrodku wczasowym Wrzos w Wielonku. Dalej jedziemy wzdłuż Zalewu Koronowskiego do Nowego Jasińca, w którym można dodatkowo zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku, nad jeziorem Zamkowym. Dalej szosą aż do Koronowa. Z Koronowa jedziemy przez zabytkowy most kolejki wąskotorowej podążając drogą rowerową aż do Bydgoszczy.