Została ukończona budowa trasy rowerowej łączącej Bydgoszcz z Koronowem. Droga biegnie w większości wzdłuż drogi krajowej nr 25 (w Bydgoszczy ul.Koronowska). Oficjalne otwarcie przewidziano 15 października, jednak droga już dziś jest ukończona, wykonywane są drobne jeszcze prace wykończeniowe. Warto zauważyć, że trasa biegnie przez wyremontowany zabytkowy most kolejki wąskotorowej w Koronowie, z którego roztacza się piękny widok na Brdę. Długość trasy na odcinku Bydgoszcz-Koronowo to ok 21km.

Total distance: 21.26 km
Total climbing: 181 m
Download file: Koronowo-ddr.gpx

Trasa KML

IMG_3071_koronowo

Sprawdzamy jakość

Podczas pierwszej wycieczki wspomnianą drogą sprawdziliśmy jej klasę. Trzeba przyznać, że widoczny jest postęp w jakości, choć w kilku miejscach popełnione zostały błędy projektowe. Nawierzchnia drogi jest różna, w większości asfaltowa, na niektórych odcinkach z kostki betonowej, na odcinkach leśnych z utwardzonego kruszywa. Jadąc z Bydgoszczy początkowo poruszamy się leśną drogą, która wije się między drzewami. Niekiedy bywa pagórkowata – szkoda, że nie udało się wyrównać poziomu podobnie jak się to udało zrobić z pobliską jezdnią. Mimo wszystko nie jest źle, można się w miarę sprawnie poruszać.

Na całym odcinku możemy spotkać liczne barierki stalowe, bardzo liczne, w wielu miejscach zupełnie nieuzasadnione. Naliczyliśmy też 2 miejsca, w których by się przydały. Można odnieść mylne wrażenie, że bliskie i nagłe spotkanie zębów rowerzysty ze stalową barierką jest mniej groźne niż wpadnięcie w krzaki. Prawdopodobnie projektant nigdy nie wpadł w poślizg na drodze rowerowej, skoro takie nieprzemyślane rozwiązania miejscami zastosował.

IMG_3031_koronowo

To co zwraca dość wyraźnie uwagę, to liczne zakończenia drogi dla rowerów (C-13a). Prawie przed każdym miejscem w którym powinien się znaleźć znak oznaczający przejazd rowerowy (P-11, D-6b) jest droga jest zakańczana, a następnie ponownie rozpoczyna się. Dodatkowo w niektórych miejscach brakuje znaku D-6b. Zakańczanie drogi rowerowej przy każdym skrzyżowaniu jest złym pomysłem, należy zamiast tego oznakować przejazd rowerowy właściwymi znakami (P-11 + D-6b) lub opcjonalnie w przypadku przyznania w inny sposób pierwszeństwa – znak stop dla rowerzystów, przed przejazdem rowerowym, który wskaże brak pierwszeństwa rowerzystom na skrzyżowaniu.

IMG_2997_koronowo

Kolejnym problemem są znaki “zakaz jazdy rowerem”, postawione na drodze krajowej 25. Znaki te (oprócz standardowych przepisów PoRD) zmuszają kolarzy szosowych do łamania przepisów lub  szprych (niekiedy żeber), gdyż jakość drogi rowerowej na większości odcinków nie pozwala na poruszanie się rowerami szosowymi. Kolarze górscy i turyści nie będą mięli problemu, jednak użytkownikom szosówek, chcących rozwinąć standardową dla nich prędkość odradzamy wycieczki do Koronowa.

IMG_2915_koronowo

Na niektórych odcinkach zastosowano kostkę betonową, która jest odradzania w takich zastosowaniach (nadaje się tylko na chodniki). Cena jej jest wyższa niż asfaltu a jakość szybko ulega pogorszeniu (z czasem pojawiają się wybrzuszenia i bardzo niebezpieczne miejscowe zapadnięcia się).

IMG_2932_koronowo

W Tryszczynie kolejne smutne zaskoczenie. Droga rowerowa się nagle skończyła, na kilkusetmetrowym odcinku przeszła w ciąg pieszo-rowerowy, będący notabene zwykłym chodnikiem, bez przejazdów rowerowych. Warto zwrócić uwagę, że rowerzysta napotykając znak oznaczający koniec drogi rowerowej zobowiązany jest (uzupełnienie: w wielu przedstawionych przypadkach) zsiąść  z roweru i go prowadzić, w przeciwnym razie grozi mu mandat! Dlatego właśnie projektując drogę rowerową, należy unikać tworzenia takich nieprzyjaznych znaków. W gąszczu zakazów i nakazów łatwo się pogubić – pewną alternatywą jest poruszanie się jezdnią, szczególnie na odcinku w Tryszczynie.

IMG_2925_koronowo

Większość zakrętów pozwala na pokonanie ich normalną prędkością (ponad 20km/h), jednak w niektórych miejscach kąty zakrętów są zbyt ostre, jazda z prędkością 30km/h niechybnie skończyła by się wypadnięciem z trasy (na szczęście nie ma tam barierek). Jest także klika miejsc, gdzie wyjazdy z posesji przecinają drogę rowerową, błędnie sugerując pierwszeństwo kierowcom.

Pochwała się należy za zachowanie poprawne skrajni. Udało mi się zauważyć tylko jedno miejsce, gdzie nie została prawidłowo zachowana. (Aktualizacja: obecnie w skrajni drogi rowerowej znajdują się żółte betonowe słupki wyznaczające pas drogowy, jest to naruszenie przepisów budowlanych. Zalecam ostrożność, gdyż łatwo można zahaczyć pedałem, co może mieć opłakane skutki – w takim przypadku należy wezwać policję wnieść o odszkodowanie od zarządcy drogi – GDDKiA).

W kilku miejscach zastosowano wymalowane na czerwono przejazdy rowerowe (tzw „czerwone dywaniki”) – dobry pomysł, choć niekiedy gdy były naprawdę potrzebne to ich brakowało. Niekiedy „czerwone dywaniki” pojawiały się zupełnie niepotrzebnie. Wszystko to dość losowo.

IMG_2955_v1_koronowo

Na znacznym odcinku nawierzchnia drogi rowerowej jest asfaltowa, o dość niezłej gładkości (od strony Koronowa wyraźnie lepszej) – bardzo dobrze.

IMG_2959_koronowo

Tuż pod Koronowem docieramy do imponującego mostu kolejki wąskotorowej, który doczekał się zasłużonego remontu i można nim bez przeszkód przedostać się na drugą stronę Brdy, podziwiając przy okazji widoki. Warto to zobaczyć.

Pewnym niedopracowaniem jest umieszczenie znaków “droga dla rowerów” na odcinku tuż przy i na moście, gdyż poruszają się tamtędy także piesi. Dobrze gdyby nie musieli łamać prawa przechodząc przez most. (Uzupełnienie: Piesi mogą zgodnie z prawem przechodzić przez most, gdyby jednak zamiast znaku C-13 zastosowano znak C-13+C-16, było by bardziej oczywiste.)

IMG_3036_koronowo

Podsumowując

Budowa drogi rowerowej z Bydgoszczy do Koronowa jest bardzo dobrym pomysłem. Na pewno zwiększy się turystyczny ruch rowerowy na tym odcinku. Wiele osób, które odstraszał duży I miejscami niebezpieczny ruch samochodowy będą swobodnie jeździć na wycieczki do Koronowa. Niestety zapomniano o kolarzach szosowych. Popełniono także kilka błędów, których łatwo można było uniknąć i jeszcze można naprawić, do czego zachęcamy.

Wszystkim turystom rowerowym polecamy wycieczki do Koronowa.

 

 

Fotorelacja z trasy:

IMG_3101_koronowoIMG_3102_koronowo IMG_3115_koronowo IMG_3117_koronowo IMG_3073_koronowo IMG_3028_koronowo IMG_3031_koronowo IMG_3038_koronowo IMG_3039_koronowo IMG_3047_koronowo IMG_3049_koronowo IMG_3052_koronowo IMG_3062_koronowo IMG_3066_koronowo IMG_3070_koronowo IMG_2936_koronowo IMG_2941_koronowo IMG_2937_koronowo IMG_2944_koronowo IMG_2945_koronowo IMG_2948_koronowo IMG_2956_koronowo IMG_2958_koronowo IMG_2960_koronowo IMG_2964_koronowo IMG_2971_koronowo IMG_2979_koronowo IMG_2911_koronowo IMG_2909_koronowo IMG_2905_koronowo IMG_2927_koronowo IMG_2922_koronowoIMG_2949_koronowo IMG_2952_koronowoIMG_3043_koronowo