Wycieczka prowadzi do dwóch unikatowych miejsc w okolicy Bydgoszczy – uroczyska i jaskini. Długość całej trasy to 40 km. Trasę rozpoczynamy w Myślęcinku. Jedziemy drogą rowerową wzdłuż parku główną promenadą, pokonujemy asfaltowy podjazd. Jedziemy cały czas prosto. Jadąc jezdnią docieramy do Niemcza. Dalej rozpoczyna się droga rowerowa. Jadąc cały czas prosto przecinamy trasę S5 wiaduktem. W miejscowości Nekla skręcamy w prawo i jedziemy w stronę Borówna. Po prawej stronie mijamy jezioro i niewielką plażę. Przecinamy Szosę Gdańską na wysokości Kusowa, a następnie ponownie S5. Docieramy do wsi Gądecz. Skręcamy lekko w lewo i za chwilę w prawo. Trafiamy na zjazd. W połowie zjazdu przy tablicy informacyjnej zatrzymujemy się by zauważyć jaskinię Bajka, która się utworzyła w skale na zboczu. 

Total distance: 38.54 km
Total climbing: 984 m
Download file: Uroczysko_Prodnia_i_Jaskinia.gpx

Jedziemy dalej w dół, następnie skręcamy w prawo. Mijamy urokliwe pola rzepaku, łąki porośnięte wierzbami. 

U skrzyżowania polnej drogi z jezdnią skręcamy w prawo. Łatwo to miejsce przeoczyć

Prowadzimy rower ścieżką wzdłuż pola, które mijamy po prawej stronie. Poruszamy się w górę skarpy, wzdłuż niewielkiego strumienia. Docieramy do Uroczyska Prodnia – rezerwatu wyjątkowych roślin. Prowadzimy rower przez gęsto porośnietą bujną roślinnością ścieżkę. Niekiedy przenosimy rower przez powalone drzewo. 
Docieramy do szczytu skarpy gdzie czeka drewniane schronienie – dobre miejsce na posiłek.

Przecinamy drogę w Jarużynie i wjeżdżamy do lasu. Leśnymi piaszczystymi niekiedy drogami docieramy do zjazdu który doprowadza nas do ul. Jarużyńskiej na skraju Fordonu. Jadąc dalej przez las wzdłuż śladu GPS docieramy do szutrowej drogi rowerowej prowadzącej do Myślęcinka.