Rate this post

Jazda rowerem zimą na północy i zachodzie Europy nie jest niczym nadzwyczajnym. W Polsce także sporo osób korzystających z roweru jako środka transportu, porusza się nim także zimą. Zimno nie jest żadnym problemem, wystarczy odpowiedni strój, niekiedy maska przeciwsmogowa . Problem pojawia się, gdy drogi rowerowe w miastach nie są odśnieżone. W przypadku braku drogi rowerowej można doprawdy poruszać się (niekiedy) chodnikiem, ustępując pieszym, ale chodniki także zwykle są oblodzone. Cóż więc robić? Zgłaszać do zarządcy drogi! Nie zawsze to pomaga, na ratunek przychodzą zimowe opony rowerowe z kolcami.
Kolce zwykle wykonane są nie ze zwykłej stali, a z węglika wolframu znanego m.in. z wierteł do betonu czy kijków do nordic walking. Taki materiał znacznie zwiększa trwałość kolców.

Kenda Klondike

Kenda Klondike Skinny

Kenda Klondike Skinny (źródło http://bicycle.kendatire.com)

Popularna w Polsce marka Kenda oferuje opony Klondike w trzech wersjach Wide (szeroka), Standard (średnia) i Skinny (wąska). W zależności od szerokości opony można zastosować w różnego typu rowerach. Różna od szerokości jest także ilość kolców 400 w wersji Wide, 168 w Standard, Skinny oferuje 100 kolców. Oponę kolcowaną Kendy można dostać już za ok 170 zł (znajdź najtańsze). Masa opony w wersji Wide 27,5×2,1 to aż 1,3kg.

 

Opona z kolcami Kenda Klondike Standard

Kenda Klondike Standard (źródło http://bicycle.kendatire.com)

 
Nieco mniej znana marka opon Suomi (dawniej znana jako Nokian) ma prawdopodobnie najbogatszą ofertę rowerowych opon z kolcami. Zapewne ze względu na położenie firmy w Finlandii 😉 Niestety w Polsce nie są zbyt popularne, dlatego z bogatej oferty firmy zaprezentuję tylko dwa modele.

Suomi W 106A

Opona do rowerów trekingowych i miejskich z kołami 28 cali (700x45C), drutowa, o masie 890 g.  

Opona z kolcami SUOMI W 106 A 47-622

SUOMI W 106 A 47-622 (http://www.suomityres.com/)

Suomi Gazza Extreme

Jest to opona drutowa na 29 calowe koła , zbudowana z nietoksycznej mieszanki gumy oznaczonej SNOW 58A. Oponę stworzono w konstrukcji SKINWALLL w oplocie 32 TPI. Masa opony to 1,1 kg. Konstrukcja zapewnia dobre oczyszczanie z błota i śniegu. Posiada aż 294 kolce.

Opona z kolcami Suomi GAZZA EXTREME 294 A 54-622

Suomi GAZZA EXTREME 294 A 54-622 (http://www.suomityres.com/)

Pomimo różnych opinii, nie można zapomnieć o oponach firmy Schwalbe. Niemiecki producent w swojej ofercie ma 3 modele opon rowerowych z kolcami.

Schwalbe Ice Spiker Pro

Opona kolcowana Schwalbe Ice Spiker Pro

Schwalbe Ice Spiker Pro (źródło: https://www.schwalbe.com)

Potężna opona offroad o dobrze oczyszczającym się bieżniku, wyposażona w 402 wymienne kolce. Konstrukcja kolców jest aluminiowa z rdzeniem z węglika wolframu co pozytywnie wpływa na masę opony. Opona dostępna w kilku wersjach i rozmiarach, także zwijana, dostępna w cenie od ok 220 zł (pokaż najtańsze).

Schwalbe Marathon Winter

Opona z kolcami Schwalbe Marathon Winter

Schwalbe Marathon Winter (źródło: https://www.schwalbe.com)

Opona Marathon Winter przeznaczona do rowerów MTB, crossowych a także miejskich.  Niektóre wersje wyposażone są w przydatną zimą odblaskową obwódkę. Oponę można kupić za ok 160 zł (ceneo). Wersja 26 RG TS 200K waży 1150 g.

Schwalbe Winter

Opona z kolcami Schwalbe Winter

Schwalbe Winter (źródło: https://www.schwalbe.com)

Winter to najskromniejsza opona z kolcami od Schwalbe. Stworzona z myślą o rowerach miejskich. Opona posiada 116 kolców, zabezpieczenia antyprzebiciowe i odblaskową obwódkę. Masa opony to 925 g. Można ją zakupić za ok 89 zł (zobacz ceny)

Kolce to świetny wynalazek, pozwalają na bezpieczną jazdę po lodzie, co bez kolców może się skończyć nieprzyjemnie.
Opony z kolcami należy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli jazdy po lodzie i śniegu, a nie po asfalcie. Jazda po asfalcie jest możliwa ale wówczas opony zużywają się ekstremalnie szybko. Kolce w zużytych oponach mogą przebić się przez oponę i przedziurawić dętkę.

Istnieją domowe metody przerabiania opon na zimowe, poprzez zastosowanie obejmy z pasków samozaciskowych (trytek). Pojawiają się także pomysły wkręcania w oponę metalowych wkrętów do drewna, jednak w takim przypadku istnieje duże ryzyko przedziurawienia dętki. Zważywszy, że wymiana dętki na mrozie nie jest najprzyjemniejszym zajęciem, nie polecam tego sposobu.

Jak się jeździ?

Wady

Opony zimowe mają dwie główne wady – masę i kolce. Masa jest duża i odczuwalna  nawet podczas podnoszenia roweru. Jest to masa rotująca, co oznacza, że wpływa na przyspieszanie, negatywnie wpływa. Trudniej się przyspiesza, trudniej się podjeżdża, jazda jest odczuwalnie bardziej męcząca. Kolce z kolei podczas jazdy na odśnieżonym asfalcie hałasują, robią to znacznie głośniej niż opony o najgrubszym bieżniku.

Zalety

Przyczepność. Przyczepność jest naprawdę odczuwalna. Nie tylko na lodzie ale także mokrym asfalcie i na śliskich korzeniach. Kolce zaczepiają się o każdą nierówność i trzymają. 

Jeśli używasz opon z kolcami podziel się opinią w komentarzu.