Hamulce tarczowe są jednymi z lepszych hamulców rowerowych. Pomimo dużej siły hamowania i odporności na warunki atmosferyczne mogą powodować problemy. Jednym z popularnych problemów jest piszczenie. Hamulce tarczowe piszczą w momencie silnego hamowania. Może być związany z jazdą w deszczu, wówczas po wyschnięciu okładzin hamulcowych problem sam ustąpi. 

Piszczenie może jednak występować także podczas jazdy w suchych warunkach. W wielu przypadkach pisk hamulców ustąpi samoczynnie po dotarciu się hamulców. Jeśli jednak problem sam się nie rozwiązuje, trzeba zacząć działać.

Czym jest spowodowany pisk?

Tarcze hamulcowe są ściskane przez klocki, w przypadku gdy powierzchnia klocków jest zbyt gładka i „szklista”, może powodować drgania tarczy hamulcowej, która będzie wydawać nieprzyjemny dźwięk wysokiej częstotliwości. Powierzchnia klocków, hamulcowych powinna być lekko chropowata. Szklista gładka warstwa wytartego brudu, niekiedy z zawartością olejów i smarów, zmniejsza siłę hamowania i może powodować pisk.

Receptą jest:

  1. Wyjęcie klocków hamulcowych z zacisku
  2. Wyczyszczenie tarczy odtłuszczaczem np czystą szmatką nasączoną spirytusem lub wodnym roztworem płynu do mycia naczyń
  3. Osuszenie tarczy
  4. Wyczyszczenie klocków odtłuszczaczem 
  5. Podgrzanie klocków nad palnikiem gazowym (tylko dla klocków metalicznych!). Podgrzać należy przez krótką chwilę (10-20 sekund), aby wypalić tylko zewnętrzną warstwę oleju, który mógł się dostać na powierzchnię klocków. Powinien być zauważalne lekkie zapalenie się powierzchni klocka na kilka sekund. 
  6. Przetarcie papierem ściernym powierzchni styku klocków hamulcowych z tarczą. Ścieramy lekko wierzchnią część brudu z klocków. Powinny zmienić kolor z brunatnego na lekko złoty, połyskujący. 
  7. Regulujemy położenie zacisku hamulcowego, aby klocki równo przylegały i nie dotykały tarczy gdy zwolnimy hamulec 

Po tych operacjach klocki hamulcowe powinny przestać piszczeć. Jeśli nic nie pomaga, pozostaje zakup nowych klocków hamulcowych.

Hamulce gwarantują nam bezpieczeństwo jazdy, dlatego przed rozwinięciem dużych prędkości i zjazdów ze wzniesień należy je sprawdzić po naszych operacjach w bezpiecznym otoczeniu. W przypadku wątpliwości dotyczących montażu i działania hamulców należy skonsultować się z mechanikiem rowerowym.